Docendo discimus

S

Siatka ziarnowa

    Specjalnie opracowany wykres, a właściwie układ współrzędnych prostokątnych z osiami o odpowiednich skalach funkcyjnych. Na obszarze przeznaczonym do umieszczania punktów naniesione są linie pomocnicze wskazujące charakterystyczne wartości osi liczbowej rzędnych (zazwyczaj przesiew względny) i osi liczbowej odciętych (zazwyczej wielkości oczek sit). Nazwa takiego wykresu pochodzi zapewne od jego wyglądu (przypomina rysunek siatki) i przeznaczenia (do wyznaczania charakterystycznych parametrów funkcji opisującej skład granulometryczny analizowanej próbki).
Punkty na wykresie charakteryzujące przesiewy względne poszczególnych sit układają się w linię prostą. Umożliwia to łatwe wyznaczenie dwóch parametrów charakterystycznych badanego materiału:
  • Parametr charakteryzujący wielkość cząstek materiału;
  • Parametr charakteryzujący jednorodność cząstek ze względu na ich wielkość.
UWAGA:
  1. Punkty naniesione na siatkę ziarnową ułożą się w linię prostą tylko w przypadku, gdy siatka ziarnowa skonstruowana jest dla funkcji która poprawnie opisuje analizowany materiał. Jeżeli punkty układają się w inną linię (np. łuk) - należy użyć inną siatkę ziarnową (skonstruowaną na podstawie innej funkcji.
  2. Siatki ziarnowe nadają się do wyznaczania parametrów składu granulometrycznego materiałów o jednomodalnej funkcji gęstości składu granulometrycznego.

Skład granulometryczny

    Patrz: Granulacja w znaczeniu 2.; Rozkład wielkości cząstek