Docendo discimus

W

Wartość modalna (moda)

Najczęściej występująca wartość. W przypadku wykresu przedstawiającego skład frakcyjny materiału ziarnistego, jest to rozmiar frakcji cząstek których udział w materiale jest największy.

Wielkość cząstek (ziaren)

Cecha charakterystyczna pojedynczej cząstki materiału ziarnistego. Określana ilościowo lub jakościowo.
Opisowa (jakościowa) charakterystyka wielkości cząstek (ziaren) materiału polega na przypisaniu danej cząstki do klasy ziarnowej (frakcji) o zdefiniowanej nazwie.
Wielkość cząstki wyrażona ilościowo polega na przypisaniu jej liczby mianowanej, charakteryzującej wielkość w jednym z używanych systemów miar (zazwyczaj SI) - miara długości. Wielkość ta zazwyczaj określana jest średnicą lub średnicą zastępczą (średnica kuli o objętości takiej samej jak charakteryzowana cząstka).
Przykład jakościowego opisu frakcji stosowanego w geologii Wikipedia
Frakcja ziarnowa Wielkość cząstek frakcji (mm)
Głazowa ponad 200
Kamienista 40 - 200
Żwirowa 2 - 40
Piaskowa 0,1 - 2
Mułowa 0,01 - 0,1
Iłowa poniżej 0,01
W różnych dziedzinach nauki i gałęziach przemysłu stosuje się różne nazewnictwo frakcji rozmiarowych cząstek materiału ziarnistego. Np. w gleboznawstwie używa się większej liczby frakcji niż w geologii, przypisane są też do nich inne wielkości graniczne Wikipedia - gleboznawstwo.

Wielomodalny rozkład wielkości cząstek

Wykres przedstawiający skład granulometryczny materiału ziarnistego w postaci funkcji gęstości i charakteryzujący się więcej niż jedną wartością modalną.