Termodynamika w eksperymentach



Termodynamika w eksperymentach

Pobierz: Termodynamika w eksperymentach.

Wprowadzenie

Niniejsza monografia powstała w konsekwencji tworzenia na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie nowego laboratorium poświęconego termodynamice. W kilkuletnim procesie powstawania tego laboratorium sprawdzano, testowano i modyfikowano dziesiątki różnych przyrządów i zestawów pomiarowych, najczęściej zaprojektowanych i zbudowanych samodzielnie. Poprzez to opracowanie, Autor pragnie podzielić się z Czytelnikami nabytym w tym okresie doświadczeniem.

Treść książki dedykowana jest Uczniom i Studentom kierunków technicznych, na których prowadzone są zajęcia laboratoryjne z termodynamiki, mechaniki płynów bądź fizyki, a także dydaktykom - na wszystkich stopniach edukacji. Aby materiał zawarty w książce posiadał możliwie uniwersalny charakter, podczas opisu poszczególnych zagadnień skoncentrowano się na ideach, przedstawiając je w postaci zwięzłego sformułowania bądź schematu, a nie na rozwiązaniach konstrukcyjnych konkretnych stanowisk laboratoryjnych. Z tego samego powodu w treści nie zawarto żadnych instrukcji wykonywania ćwiczeń ani tabel do sprawozdań, kwestie organizacji eksperymentów pozostawiając Czytelnikom.

Należy podkreślić, że monografia nie zawiera wszystkich materiałów wykorzystywanych przez Autora na zajęciach termodynamiki - całość składa się z następujących elementów:

Pierwsza część monografii (Rozdziały 1-7) zawiera przegląd metod umożliwiających pomiar podstawowych parametrów płynów. W części drugiej (Rozdziały 8-14) zebrano wiadomości o najbardziej fundamentalnych prawach i zjawiskach z zakresu zagadnień cieplnych. Autor uważa, że zrozumienie idei oraz sposobu wykonania poszczególnych doświadczeń pomoże Czytelnikom w głębszym zrozumieniu zjawisk i procesów zachodzących w cieczach i gazach. Aby ułatwić rozumienie i analizę poszczególnych eksperymentów, każdy rozdział poprzedzono wstępem teoretycznym, wyraźnie w każdym przypadku podzielonym na najważniejsze, i łatwe do wyszukania, zagadnienia jednostkowe.

Niniejszy dokument stanowi pierwszą wersję obszernego i zawierającego wiele różnorodnych wątków opracowania, przez co nie wyklucza się istnienia - mimo poczynionych ogromnych starań, aby tak nie było - drobnych błędów lub niedopatrzeń. Autor ma nadzieję, że nie wpłyną one negatywnie na odbiór całości.

Czytelnika zachęca się do spojrzenia na monografię z jeszcze innego punktu widzenia. Otóż cały zaprezentowany tu materiał powstał w oparciu o tzw. Wolne Oprogramowanie - pakiet biurowy OpenOffice oraz, do przygotowania kilku wykresów, środowisko graficzne Gnuplot. Monografia, w tym kontekście, stanowi przykład zastosowania "otwartych" rozwiązań i dowód, że tego typu aplikacje mogą być z powodzeniem wykorzystywane do tworzenia dowolnie skomplikowanych dokumentów: obszernych, zawierających dużą liczbę rysunków, tabel i wzorów.

Od Recenzentów

Monografia stanowi encyklopedyczny autorski wybór zagadnień technik pomiarowych oraz eksperymentów potwierdzających zasady termodynamiki. Wybór nie budzi merytorycznych wątpliwości i jest przeprowadzony z niewątpliwym znawstwem. Dużym sukcesem autora jest uzgodnienie języka prezentacji, dobór oznaczeń, klarowność koniecznych przekształceń oraz, co jest szczególnie ważne dla młodego adepta termodynamiki, stosowna ilość estetycznych i czytelnych rysunków wykonanych jednym sposobem. Wszystko to sprawia, że monografię czyta się z przyjemnością.

Wraz z moim asystentem P. Pawłem Ziółkowskim, który również przeczytał i sprawdził całość tekstu, polecamy monografię prof. Sobieskiego do druku.

Janusz Badur

{...} Skrypt napisany został zwięźle w oparciu o najnowsze informacje dotyczące pomiarów różnych wielkości fizycznych i dlatego polecać go można nie tylko studentom WNT, ale także studentom innych uczelni, gdzie wykładana jest termodynamika techniczna lub technika cieplna. Skrypt wypełnia pewną lukę, która istnieje w piśmiennictwie polskim w zakresie tematycznym jak również pod względem przedstawienia najnowszych metod i urządzeń stosowanych w świecie. Mając na uwadze sposób opracowania tematu oraz powyższe argumenty recenzent daje opinię pozytywną i zaleca skierowanie skryptu do druku. {...}

Marian Trela



http://www.uwm.edu.pl/edu/sobieski