Prof. dr hab. inż. Wojciech Sobieski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Wydział Nauk Technicznych
Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn
10-957 Olsztyn, ul. M. Oczapowskiego 11
e-mail: wojciech.sobieskiatuwm.edu.pl
tel.: (89) 5-23-32-40
fax: (89) 5-23-32-55
Wojciech Sobieski


Charakterystyka działalności organizacyjnej




Działalność organizacyjna - ogólne ramy działalności:

Pierwsze lata po uzyskaniu stopnia doktora i zatrudnieniu się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zdominowane zostały przez potrzebę organizacji nowych przedmiotów związanych z programowaniem i numeryczną mechaniką płynów. Zajmowałem się w tym czasie testowaniem różnych programów komputerowych, kwestiami licencyjnymi, pisaniem własnych programów komputerowych (projekty Edi, Hugo i Multi Flower 2D), a na koniec instalacją oprogramowania w pracowni komputerowej. Zadanie było utrudnione przez fakt, że nie przydzielono mi żadnych środków finansowych i musiałem zorganizować prowadzenie obu wspomnianych przedmiotów wyłącznie w oparciu o oprogramowanie otwarte (jak np. kompilatory g77, g95 czy gfortran) lub darmowe (jak np. środowisko programistyczne Borland Delphi Personal, czy też przekazany mi oficjalnie w roku 2001 przez profesora Janusza Badura pakiet obliczeniowy Multi Flower 2D).

W roku 2003 rozpocząłem prowadzenie zajęć z zaproponowanego przeze mnie przedmiotu o nazwie "Oprogramowanie Alternatywne". Na zajęciach przedstawiałem Studentom oryginalne prezentacje multimedialne, a także demonstrowałem działanie różnych systemów operacyjnych. Skorzystałem z nowej technologii umożliwiającej uruchamianie systemów UNIX/Linux z płyt CD. Na potrzeby zajęć przygotowałem cały pakiet takich płyt, demonstrując różne koncepcje realizacji tych samych celów informatycznych. Jako uzupełnienie materiałów do zajęć, rozpocząłem realizację autorskiego projektu FreeCD - później nazwanego FreePC - oraz napisałem skrypt "Prace dyplomowe w pakiecie OpenOffice".

Po utworzeniu strony internetowej przez pewien czas prowadziłem kalendarium zmian oraz sekcję listy. Zrezygnowałem z tego ze względu na brak czasu. Niemniej jednak zachowały się fragmenty korespondencji świadczące o zainteresowaniu moimi projektami.

W roku 2006 przydzielono mi do prowadzenia zajęcia laboratoryjne z termodynamiki. Przez kilka ostatnich lat osoby prowadzące te zajęcia zmieniały się lub odchodziły z pracy i laboratorium było mocno zaniedbane. Sprzęt nie był odnawiany, a wiele przyrządów nie działało. W ramach zajęć ze Studentami prowadzone były wyłącznie pomiary podstawowych właściwości płynów: temperatury, gęstości, lepkości, ciśnienia i wilgotności. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności - w roku 2007 - zaczęła się realizacja tzw. projektu TECHNO, w ramach którego wybudowano na Wydziale Nauk Technicznych kilka nowych budynków i wyposażono lub doposażono kilka laboratoriów. Mnie powierzono zadanie organizacji laboratorium termodynamiki, które miało zostać przeniesione do nowego budynku. W ramach realizacji zadania zająłem się zakupami aparatury i mebli laboratoryjnych, a później składaniem i testowaniem zakupionych stanowisk. Wszystkie działania musiałem wykonywać sam, gdyż nie przydzielono mi do laboratorium żadnego pracownika technicznego - stało się to dopiero jakiś czas później. Tworząc wizję laboratorium postanowiłem kontynuować koncepcję ćwiczeń związanych z pomiarami właściwości płynów, dodając wiele nowych metod pomiarowych i wprowadzając pomiar napięcia powierzchniowego cieczy (z myślą o kierunku Technika Rolnicza i Leśna), a dodatkowo wprowadzić drugi, całkowicie nowy blok ćwiczeń laboratoryjnych. Blok ten obejmował zagadnienia związane z przemianami fazowymi oraz akumulacją lub przepływem ciepła. Dobierając tematykę ćwiczeń - a później i wykładów - starałem się nie wchodzić w zakresy tematyczne innych przedmiotów i skoncentrowałem się na podstawowych prawach i zasadach termodynamiki. Porządkując materiał, w kolejnych latach dopracowałem regulamin laboratorium, instrukcje wykonywania ćwiczeń oraz tzw. karty ćwiczeń. Później uzupełniłem materiały dydaktyczne o skrypt "Termodynamika w eksperymentach". Karty ćwiczeń wprowadziłem również do laboratorium mechaniki płynów, w którym to również prowadziłem zajęcia przez kilka lat. Po odejściu na emeryturę profesora Mariana Treli przejąłem prowadzenie wykładów i ćwiczeń audytoryjnych z zakresu termodynamiki. Ze względu na wypełnienie pensum zrezygnowałem z prowadzenia zajęć - wykładów ćwiczeń i laboratoriów - z klasycznej mechaniki płynów.

W latach 2008-2011 złożyłem 5 wniosków badawczych oraz 1 wniosek na komercjalizację wyników badań. Niestety żaden z tych wniosków nie uzyskał finansowania. Ostatecznie uznałem, że najważniejsze są konkretne efekty działalności naukowej, a kwestia za czyje i jak duże pieniądze zostały one uzyskane ma znaczenie drugorzędne.

Charakter działalności organizacyjnej zmienił się znacznie po uzyskaniu przeze mnie stopnia doktora habilitacyjnego. Zacząłem brać udział w Radzie Wydziału, później Radzie Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna, i uczestniczyć w różnych komisjach, zespołach i gremiach, zarówno wydziałowych czy uczelnianych, jak i pozauczelnianych. W tym okresie przyjąłem również pod opiekę dwoje doktorantów.

Z innych aspektów działalności organizacyjnej warto wymienić:

W obszar działalności organizacyjnej wliczam również przygotowanie oraz utrzymanie kilku serwisów internetowych: pracowniczego, projektów PathFinder, FreePC oraz Moje Miejsca. W roku 2005 przygotowałem również stronę internetową Podsekcji Przepływów Wielofazowych i Płynów Nienewtonowskich.

PathFinder PathFinder FreePC FreePC PPW

Członkostwo w komitetach naukowych konferencji:

Członkostwo w komitetach organizacyjnych konferencji:

WPM 2016 WPM 2018 FSI 2018

Członkostwo w międzynarodowych lub krajowych organizacjach i towarzystwach naukowych:

Członkostwo w komitetach redakcyjnych i radach naukowych czasopism:

Członkostwo w Komisjach/Zespołach powoływanych na UWM/WNT w Olsztynie:

Członkostwo w komisjach doktorskich*:

Członkostwo w komisjach habilitacyjnych:

Inne aktywności:

Przeprowadzone warsztaty/szkolenia (pomysłodawca i wykonawca):

Działaność promująca naukę i Wydział Nauk Technicznych UWM w Olsztynie:

Park Centralny 2019 Park Centralny 2019 Park Centralny 2019 Park Centralny 2019 Park Centralny 2019
Wariacje z Nauką 2017 Wariacje z Nauką 2017 Wariacje z Nauką 2017 Wariacje z Nauką 2017 Wariacje z Nauką 2017
Noc Muzeów 2015 Noc Muzeów 2015 Noc Muzeów 2015 Noc Muzeów 2015 Noc Muzeów 2015
Noc Muzeów 2018 Noc Muzeów 2018 Noc Muzeów 2018 Noc Muzeów 2018 Noc Muzeów 2018
Radio polonijne

Projekty programistyczne (z rejestracją użytkowników):

Inne projekty:

Promocja Wolnego Oprogramowania:

Działania na rzecz regionu / kultury / promocji

Reportaż 2019
Barczewo 2016 Barczewo 2016 Barczewo 2016 Barczewo 2016
Łabędnik 2015 Łabędnik 2015 Łabędnik 2015
Akcja taran
Akcja taran
Akcja taran Akcja taran Akcja taran Akcja taran Akcja taran
Nagroda Naukowa
Barczewo 2009 Barczewo 2009 Barczewo 2009
Moje miejsca

Wyróżnienia i nagrody:




http://www.uwm.edu.pl/edu/sobieski