Prof. dr hab. inż. Wojciech Sobieski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Wydział Nauk Technicznych
Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn
10-957 Olsztyn, ul. M. Oczapowskiego 11
e-mail: wojciech.sobieskiuwm.edu.pl
tel.: (89) 5-23-32-40
fax: (89) 5-23-32-55
|
|
Charakterystyka działalności organizacyjnej
Działalność organizacyjna - ogólne ramy działalności:
Pierwsze lata po uzyskaniu stopnia doktora i zatrudnieniu się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zdominowane zostały przez potrzebę organizacji nowych przedmiotów związanych z programowaniem i numeryczną mechaniką płynów. Zajmowałem się w tym czasie testowaniem różnych programów komputerowych, kwestiami licencyjnymi, pisaniem własnych programów komputerowych (projekty Edi, Hugo i Multi Flower 2D), a na koniec instalacją oprogramowania w pracowni komputerowej. Zadanie było utrudnione przez fakt, że nie przydzielono mi żadnych środków finansowych i musiałem zorganizować prowadzenie obu wspomnianych przedmiotów wyłącznie w oparciu o oprogramowanie otwarte (jak np. kompilatory g77, g95 czy gfortran) lub darmowe (jak np. środowisko programistyczne Borland Delphi Personal, czy też przekazany mi oficjalnie w roku 2001 przez profesora Janusza Badura pakiet obliczeniowy Multi Flower 2D).
W roku 2003 rozpocząłem prowadzenie zajęć z zaproponowanego przeze mnie przedmiotu o nazwie "Oprogramowanie Alternatywne". Na zajęciach przedstawiałem Studentom oryginalne prezentacje multimedialne, a także demonstrowałem działanie różnych systemów operacyjnych. Skorzystałem z nowej technologii umożliwiającej uruchamianie systemów UNIX/Linux z płyt CD. Na potrzeby zajęć przygotowałem cały pakiet takich płyt, demonstrując różne koncepcje realizacji tych samych celów informatycznych. Jako uzupełnienie materiałów do zajęć, rozpocząłem realizację autorskiego projektu FreeCD - później nazwanego FreePC - oraz napisałem skrypt "Prace dyplomowe w pakiecie OpenOffice".
Po utworzeniu strony internetowej przez pewien czas prowadziłem kalendarium zmian oraz sekcję listy. Zrezygnowałem z tego ze względu na brak czasu. Niemniej jednak zachowały się fragmenty korespondencji świadczące o zainteresowaniu moimi projektami.
W roku 2006 przydzielono mi do prowadzenia zajęcia laboratoryjne z termodynamiki. Przez kilka ostatnich lat osoby prowadzące te zajęcia zmieniały się lub odchodziły z pracy i laboratorium było mocno zaniedbane. Sprzęt nie był odnawiany, a wiele przyrządów nie działało. W ramach zajęć ze Studentami prowadzone były wyłącznie pomiary podstawowych właściwości płynów: temperatury, gęstości, lepkości, ciśnienia i wilgotności. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności - w roku 2007 - zaczęła się realizacja tzw. projektu TECHNO, w ramach którego wybudowano na Wydziale Nauk Technicznych kilka nowych budynków i wyposażono lub doposażono kilka laboratoriów. Mnie powierzono zadanie organizacji laboratorium termodynamiki, które miało zostać przeniesione do nowego budynku. W ramach realizacji zadania zająłem się zakupami aparatury i mebli laboratoryjnych, a później składaniem i testowaniem zakupionych stanowisk. Wszystkie działania musiałem wykonywać sam, gdyż nie przydzielono mi do laboratorium żadnego pracownika technicznego - stało się to dopiero jakiś czas później. Tworząc wizję laboratorium postanowiłem kontynuować koncepcję ćwiczeń związanych z pomiarami właściwości płynów, dodając wiele nowych metod pomiarowych i wprowadzając pomiar napięcia powierzchniowego cieczy (z myślą o kierunku Technika Rolnicza i Leśna), a dodatkowo wprowadzić drugi, całkowicie nowy blok ćwiczeń laboratoryjnych. Blok ten obejmował zagadnienia związane z przemianami fazowymi oraz akumulacją lub przepływem ciepła. Dobierając tematykę ćwiczeń - a później i wykładów - starałem się nie wchodzić w zakresy tematyczne innych przedmiotów i skoncentrowałem się na podstawowych prawach i zasadach termodynamiki. Porządkując materiał, w kolejnych latach dopracowałem regulamin laboratorium, instrukcje wykonywania ćwiczeń oraz tzw. karty ćwiczeń. Później uzupełniłem materiały dydaktyczne o skrypt "Termodynamika w eksperymentach". Karty ćwiczeń wprowadziłem również do laboratorium mechaniki płynów, w którym to również prowadziłem zajęcia przez kilka lat. Po odejściu na emeryturę profesora Mariana Treli przejąłem prowadzenie wykładów i ćwiczeń audytoryjnych z zakresu termodynamiki. Ze względu na wypełnienie pensum zrezygnowałem z prowadzenia zajęć - wykładów ćwiczeń i laboratoriów - z klasycznej mechaniki płynów.
W latach 2008-2011 złożyłem 5 wniosków badawczych oraz 1 wniosek na komercjalizację wyników badań. Niestety żaden z tych wniosków nie uzyskał finansowania. Ostatecznie uznałem, że najważniejsze są konkretne efekty działalności naukowej, a kwestia za czyje i jak duże pieniądze zostały one uzyskane ma znaczenie drugorzędne.
Charakter działalności organizacyjnej zmienił się znacznie po uzyskaniu przeze mnie stopnia doktora habilitacyjnego. Zacząłem brać udział w Radzie Wydziału, później Radzie Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna, i uczestniczyć w różnych komisjach, zespołach i gremiach, zarówno wydziałowych czy uczelnianych, jak i pozauczelnianych. W tym okresie przyjąłem również pod opiekę dwoje doktorantów.
Z innych aspektów działalności organizacyjnej warto wymienić:
- Próbę integracji polskiego środowiska naukowego zajmującego się ośrodkami porowatymi - główne efekty tych działań to: konferencja "Workshop on Porous Media", monografia "Granularne ośrodki porowate", monografia "Modeling of energy systems with fixed and moving porous media by artificial intelligence methods" (przygotowana przez profesora Jarosława Krzywańskiego w ramach konferencji "2nd Workshop on Porous Media"), kilka artykułów naukowych oraz projekt PathFinder. Niestety ten obszar aktywności bardzo mocno ograniczyła tzw. Ustawa 2.0 i wprowadzone przez nią regulacje dotyczące ram funkcjonowania polskiej nauki - szczególnie nowe zasady oceny działalności naukowej.
- Utworzenie Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz późniejsza praca w tym Towarzystwie.
- Wspieranie lokalnych inicjatyw społecznych i kulturalnych - główne efekty tych działań to: projekt Moje Miejsca oraz praca w Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum Nowoczesności "Tartak". Ten aspekt działalności zainicjowało poznanie regionalisty, Tomasza Sowińskiego. Po zapoznaniu się z jego materiałami zaproponowałem umieszczenie ich w Internecie. Później brałem udział w kilku jego przedsięwzięciach, z których najciekawszym było wydobycie i przekazanie do muzeum zabytkowego tarana wodnego.
- Popularyzacja nauki oraz promocja Wydziału Nauk Technicznych - głównym efektem była, realizowana w latach 2015-2019, promocja Wydziału Nauk Technicznych IWM w Olsztynie w ramach Międzynarodowych Nocy Muzeów. Działanie takie zaproponowałem w trakcie jednego ze spotkań członków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Nowoczesności "Tartak".
W obszar działalności organizacyjnej wliczam również przygotowanie oraz utrzymanie kilku serwisów internetowych: pracowniczego, projektów PathFinder, FreePC oraz Moje Miejsca. W roku 2005 przygotowałem również stronę internetową Podsekcji Przepływów Wielofazowych i Płynów Nienewtonowskich.
Członkostwo w komitetach naukowych konferencji:
- 2019,2024: Szkoła Inżynierii Systemów Biotechnicznych – członek Komitetu Naukowego.
- 2019, 2021: Warsztaty „Modelowanie przepływów wielofazowych w układach termochemicznych” i „Szkoła Letnia Przepływów Wielofazowych” – członek Komitetu Naukowego.
- 2016, 2018: Konferencja krajowa „Workshop on Porous Media” – przewodniczący Komitetu Naukowego.
- od 2015: Konferencja krajowa „Workshop on Fluid-Solid Interactions” – członek Komitetu Naukowego.
Członkostwo w komitetach organizacyjnych konferencji:
- 2019 / 2021: członek Komitetu Naukowego XIII / XIV Warsztatów "Modelowanie przepływów wielofazowych w układach termochemicznych" i "Szkoły Letniej Przepływów Wielofazowych".
- 2017 / 2018 / 2019 / 2020: Członek Komitetu Naukowego konferencji 5th / 6th / 7th / 8th Workshop on Fluid-Solid Interactions.
- 2018: członek Komitetu Naukowego III Szkoły Inżynierii Systemów Biotechnicznych.
- 2016 / 2018: przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji 1st / 2nd Workshop on Porous Media.
Członkostwo w międzynarodowych lub krajowych organizacjach i towarzystwach naukowych:
Członkostwo w komitetach redakcyjnych i radach naukowych czasopism:
- 2011-2024: członek Komitetu Redakcyjnego oraz redaktor działowy czasopisma Technical Sciences, wydawanego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
Członkostwo w Komisjach/Zespołach powoływanych na UWM/WNT w Olsztynie:
- 2023: przewodniczący komisji ds przeprowadzenia egzamninów doktorskich w przewodzie mgr. inż. Tomasza Chrostka.
- 2022: przewodniczący zespołu ds. wydziałowego centrum obliczeniowego.
- 2020: przewodniczący komisji ds. ewaluacji dyscypliny inżynieria mechaniczna.
- 2020-2021: członek Kolegium Wydawniczego Wydawnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- 2019: członek uczelnianego zespołu ds. opracowania kryteriów oceny aktywności naukowej pracowników.
- od 2019: członek Rady Dyscypliny Inżynieria Mechaniczna.
- 2018: członek wydziałowej komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia postępowania egzaminacyjnego w procedurze naboru kandydatów na I rok studiów stacjonarnych III-go stopnia.
- 2018: członek wydziałowej komisji ds. opracowania programu studiów stacjonarnych III-go stopnia.
- 2016: członek komisji egzaminacyjnej mgr. inż. Konrada Nowaka (egzaminator).
- 2016: członek zespołu ds. opracowania programu studiów II-go stopnia na kierunku Mechatronika, realizowanych wspólnie z Hochschule Offenburg.
- 2016: członek zespołu roboczego ds. kształcenia w zakresie Power and Data Engineering.
- 2014-2019: członek komisji Wydziału Nauk Technicznych ds. podziału funduszu nagród na WNT.
- 2012-2019: członek rady wydziału Nauk Technicznych UWM.
- 2012-2016: członek komisji ds. nauki Wydziału Nauk Technicznych UWM.
- 2012-2014, 2014-2016, 2017-2018, 2018-2020: członek komisji senackiej UWM ds. Współpracy Międzynarodowej.
- 2007: członek zespołu ds. opracowania propozycji programu studiów dla kierunków: Edukacja Techniczno-Informatyczna, Energetyka, Inżynieria Bezpieczeństwa i Mechatronika.
- 2005-2006: członek zespołu ds. opracowania wniosku o przyznanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn.
Członkostwo w komisjach doktorskich*:
- 2023**: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Bartosza Pszczółkowskiego.
- 2021*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Magdaleny Lemechy.
- 2019*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Kamila Łapińskiego.
- 2018*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Katarzyny Waszkielis.
- 2018*: członek (recenzent) Komisji Doktorskiej mgr. inż. Doroty Homy.
- 2018*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Kamila Dudy.
- 2018*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Jarosława Gonery.
- 2017*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Michała Janulina.
- 2016*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Konrada Nowaka.
- 2016*: członek (recenzent) Komisji Doktorskiej mgr. inż. Daniela Chludzińskiego.
- 2016*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Magdaleny Zielińskiej.
- 2015*: członek Komisji Doktorskiej mgr. inż. Andrzeja Olszewskiego.
- * podano rok obrony rozprawy doktorskiej
- ** podano rok powołania do komisji
Członkostwo w komisjach habilitacyjnych:
- 2013-2014: członek komisji w przewodzie habilitacyjnym dr. inż. Jana Stabryły.
- 2013-2014: członek komisji w przewodzie habilitacyjnym dr. inż. Dariusza Tomkiewicza.
Inne aktywności:
- 2015: członek jury na XLIV Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych organizowanym na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie.
- 2014: członek jury na XLIII Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych organizowanym na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie.
- 2013: pomysłodawca i inicjator wydania monografii "Badania naukowe Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn".
- 2013: zorganizowanie gabloty prezentującej książki i monografie publikowane przez pracowników Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn UWM w Olsztynie.
- 2010: praca nad dokumentacją związaną z rozbudową Laboratorium Termodynamiki i Mechaniki Płynów w ramach tzw. projektu TECHNO.
- od 2010: opiekun Laboratorium Termodynamiki.
- 2010-2015: opiekun roku studiów dziennych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.
- 2003-2008: opiekun roku studiów zaocznych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.
Przeprowadzone warsztaty/szkolenia (pomysłodawca i wykonawca):
- 2024: przeprowadzenie wpólnie z dr. hab. Joanną Wiącek (Instytut Agrofizyki PAN), pod patronatem Oddziału Olsztyńskiego PTMTS, warsztatów dotyczących zastosowań Metody Elementów Dyskretnych.
- 2021: przeprowadzenie, pod patronatem Oddziału Olsztyńskiego PTMTS, warsztatów pt. "OpenFOAM - cześć 1" z zakresu podstaw modelowania numerycznego w pakiecie OpenFOAM.
- 2021: przeprowadzenie szkolenia dla pracowników Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie związanego z wypełnianiem danych w bazach na potrzeby ewaluacji jednostek.
- 2018: przeprowadzenie warsztatów dotyczących implementacji Metody Gazu Sieciowego Boltzmanna w języku Fortran na konferencji "2nd Workshop on Porous Media".
- 2016: przeprowadzenie warsztatów dotyczących Metody Śledzenia Ścieżki i pracy w programie PathFinder na konferencji "1st Workshop on Porous Media".
- 2012: przeprowadzenie warsztatów pt. "Tworzenie publikacji w środowisku TeX" w ramach seminariów Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn na WNT UWM w Olsztynie.
Działaność promująca naukę i Wydział Nauk Technicznych UWM w Olsztynie:
- Współudział w akcji promującej Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, odbywającej się z okazji XX-lecia jego istnienia. Wydarzenie miało miejsce w Parku Centralnym w Olsztynie, 1 czerwca 2019 r.
- Zorganizowanie – na zaproszenie dyrektora Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku – akcji promującej naukę pt. „Wariacje z Nauką”, w dniach 2-3 czerwca 2017. W przedsięwzięcie udało mi się zaangażować 35 pracowników i studentów reprezentujących wszystkie katedry Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie. Pierwszego dnia park odwiedzały wycieczki z lokalnych szkół, drugiego dnia park był otwarty dla wszystkich chętnych. Szacuje się, że liczba zwiedzających wyniosła od 1500 do 2000 osób. Mój osobisty wkład polegał na przygotowaniu, wraz z grupą studentów, różnych prostych demonstracji i pokazów związanych tematycznie z mechaniką płynów i termodynamiką.
- Pomysłodawca, inicjator, koordynator i uczestnik promocji Wydziału Nauk Technicznych w Muzeum Nowoczesności w Olsztynie, w ramach Międzynarodowych Nocy Muzeów. Przedsięwzięcie realizowane było wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie, z którym Wydział Nauk Technicznych podpisał stosowną umowę. Pierwszy raz promocja odbyła się 16 maja 2015 r. W wydarzeniu wzięło udział około 30 pracowników i studentów Wydziału Nauk Technicznych, grupa z modelarni olsztyńskiego Pałacu Młodzieży oraz kilku nauczycieli z olsztyńskich szkół średnich. Szacuje się, że pokazy i demonstracje obejrzało około tysiąca osób. Informacje o akcji ukazały się w lokalnej telewizji (w której udzieliłem wywiadu zapowiadając planowane wydarzenie) oraz radiu, a także w kilku lokalnych portalach informacyjnych. Wydarzenie – w podobnej lub nieco zmodyfikowanej formie – odbyło się ponownie w latach 2016, 2017, 2018 i 2019. Mój osobisty wkład w pierwszych trzech edycjach polegał na przygotowaniu różnych prostych demonstracji i pokazów związanych tematycznie z mechaniką płynów i termodynamiką. Później zaproponowałem zmianę formuły i prezentację działalności hobbystycznej pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ja przygotowałem wystawę instrumentów muzycznych oraz pokaz pt. "Malowanie dźwiękiem", w którym wykorzystałem autorski program do analizy sygnału wibroakustycznego.
- Wywiad w radiu polonijnym w Winnipeg w Kanadzie (udzielony wspólnie z dr inż. Magdą Zielińską, również pracującą na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie) promujący polską naukę oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Winnipeg 2006.
- 2006: opracowanie wykładu „Kawitacja w układach przepływowych” oraz pokazu stanowiska badawczego z okazji Dni Nauki, Olsztyn, 16 września 2006.
- 2003: przygotowanie i przedstawienie prezentacji popularnonaukowej z okazji 650-lecia miasta Olsztyna w ramach Dni Olsztyna, Olsztyn, 25 maja 2003.
- Kilkukrotny udział w Dniach Otwartych Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie.
- od 2003: projekt EDI: zintegrowane środowisko do programowania w języku Fortran (projekt autorski).
- od 2003: projekt HUGO: zintegrowane środowisko programistyczne języka Pascal (projekt autorski).
- od 1999: projekt MULTI FLOWER 2D: program przeznaczony do numerycznego modelowania przepływów gazów idealnych (projekt wspólautorski).
Inne projekty:
- 2005-2017: Przykłady zastosowania Fortranu i technik wizualizacyjnych - projekt zastąpiony galerią.
- 2000-2017: Przykłady zastosowań środowiska Borland Delphi - projekt zastąpiony galerią.
Promocja Wolnego Oprogramowania:
- od 2010: Projekt FreePC - projekt promujący "Wolne Oprogramowanie" w edukacji, nauce i biznesie (projekt autorski); następca projektu FreeCD.
- 2004-2009: Projekt FreeCD - projekt promujący "Wolne Oprogramowanie" w edukacji, nauce i biznesie (projekt autorski).
- 2002: przeprowadzenie seminarium dla pracowników KMiPKM dotyczącej możliwości stosowania oprogramowania OpenSource w pracy dydaktycznej i naukowej.
Działania na rzecz regionu / kultury / promocji
- 2024: aktywny udział w imprezie Love Rower (15 września 2024).
- 2024: aktywny udział w Międzynarodowym Święcie Muzyki (20 czerwca 2024).
- 2019: reportaż Pani Alicji Kulig pt. "Wzór na życie" w Radiu Olsztyn dotyczący moich pasji muzycznych (wyemitowany 22 lutego 2019).
- 2018: wystawa instrumentów muzycznych w pracowniczym klubie Baccalarium w Kortowie (18 stycznia 2018).
- 2016: wystawa instrumentów muzycznych w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.
- 29 styczeń 2015: prezentacja kolekcji instrumentów muzycznych w Domu Kultury w Łabędniku.
- 2015: pomysłodawca i koordynator, z ramienia UWM, porozumienia o współpracy zawartego między Miejskim Ośrodkiem Kultury a Wydziałem Nauk Technicznych UWM w Olsztynie.
- 2013: członek-założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Nowoczesności "Tartak".
- 2013: opracowanie na potrzeby Stowarzyszenia koncepcji Warmińskiego Klastra Muzeów Techniki.
- 2011-2012: udział w akcji poszukiwania, wydobycia, renowacji i przekazania Muzeum Nowoczesności w Olsztynie zabytkowego tarana wodnego.
- 2013: wywiad w Gazecie Olsztyńskiej z okazji uzyskania Nagrody Naukowej IV Wydziału Nauk Technicznych PAN.
- 2009: wystawa instrumentów muzycznych w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.
- od 2008: projekt Moje Miejsca (opracowanie i aktualizacja strony internetowej oraz zamieszczenie części opisów i zdjęć).
- od 2004: prowadzenie pracowniczego serwisu internetowego.
Wyróżnienia i nagrody: