Prof. dr hab. inż. Wojciech Sobieski
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
Wydział Nauk Technicznych
Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn
10-957 Olsztyn, ul. M. Oczapowskiego 11
e-mail: wojciech.sobieskiatuwm.edu.pl
tel.: (89) 5-23-32-40
fax: (89) 5-23-32-55
Wojciech Sobieski


Charakterystyka działalności naukowej




Działalność naukowa - ogólne ramy działalności:

Pierwsze doświadczenia z zakresu działalności naukowej zdobyłem podczas realizacji pracy magisterskiej. Na podstawie uzyskanych wyników badań napisałem swój pierwszy artykuł naukowy, w którym to przedstawiłem alternatywną, autorską wersję równania pozwalającego na obliczenie prędkości opadania kuli w cieczy lepkiej.

Po zakończeniu studiów magisterskich pojawiła się możliwość zapisania na utworzone właśnie na Uczelni studia doktoranckie. Ponieważ od roku prowadziłem zajęcia z Geometrii Wykreślnej, a które to okazały się bardzo satysfakcjonujące, to postanowiłem wkroczyć na drogę kariery akademickiej i rozpocząć "robienie doktoratu". Po roku poznałem profesora Janusza Badura, który zaproponował mi tematykę badawczą związaną ze strumienicami. W tym okresie zająłem się zagadnieniami mieszania płynów, procesami parowania i kondensacji, kawitacją oraz zjawiskami bifurkacji w płynach. Badania prowadziłem głównie metodami numerycznymi, wykorzystując Metodę Objętości Skończonych oraz, przekazany mi przez Promotora, pakiet obliczeniowy Multi Flower 2D. Etap ten zakończył się 17-go czerwca 2002 roku publiczną obroną rozprawy doktorskiej w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku.

Pierwsze lata po uzyskaniu stopnia doktora zdominowała działalność dydaktyczna, w szczególności projekty Multi Flower 2D oraz Edi, niemniej jednak kontynuowałem badania w zakresie numerycznego modelowania układów dwufazowych, szczególnie takich, w których zachodzi wymiana masy i\lub pędu. W wyniku udziału w grancie badawczym pt. "Porównanie technik suszenia jęczmienia browarnego w aspekcie jego jakości słodowniczej", zainteresowałem się szczegółami modelowania złóż fluidalnych. Wpadłem na pomysł, aby zebrać dotychczasową wiedzę na ten temat i - wykorzystując możliwość definiowania tzw. funkcji użytkownika w programie obliczeniowym Fluent - zrobić kompleksowe badania porównawcze. Efektem tych prac był cykl artykułów, opublikowanych głównie w czasopiśmie Drying Technology. Ważnym impulsem do kontynuacji tego pomysłu była bardzo pozytywna reakcja profesora Aruna Mujumdara, głównego redaktora czasopisma Drying Technology, na mój pierwszy samodzielny artykuł zgłoszony do tego czasopisma. Oprócz tradycyjnych wskazówek, komentarzy i podpowiedzi, profesor wykonał korektę językową artykułu, co wydało mi się bardzo niezwykłe i zachęciło do dalszej pracy. W recenzjach bardzo dobrą opinię uzyskałem również za koncepcję tzw. analizy wrażliwości, którą wykorzystywałem później w innych swoich badaniach. Kierunek badań związany z modelowaniem układów fluidalnych okazał się na tyle owocny, że doprowadził ostatecznie do uzyskania, 14-go listopada 2012 roku na Politechnice Białostockiej, stopnia doktora habilitowanego. Rok później za ten sam cykl artykułów uzyskałem prestiżową Nagrodę Naukową Wydziału IV Nauk Technicznych PAN.

Przed uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego zajmowałem się również badaniami ośrodków porowatych, szczególnie tzw. złóż granularnych. Na nurt ten ważny wpływ miały dwa czynniki: 1) zapoznanie się i współpraca z doktor Anną Trykozko z ICM w Warszawie, z którą opublikowałem kilka artykułów naukowych, dotyczących eksperymentalnych, analitycznych i numerycznych badań ośrodków porowatych, głównie w ujęciu makro-skalowym; 2) półroczna praca na Uniwersytecie Manitoby w Winnipeg w Kanadzie, podczas byłem głównym wykonawcą projektu badawczego pt. "Pore Structures and Air Flow Resistance of Bulk Solids". W Kanadzie spotkałem się po raz pierwszy z Metodą Elementów Dyskretnych, która zainspirowała mnie do zajęcia się ośrodkami porowatymi w skali mikro. Efektem tej pracy była tzw. Metoda Śledzenia Ścieżki, służąca do wyznaczania długości kanałów porowych na podstawie danych o lokalizacji i rozmiarach wszystkich cząstek danego złoża. Profesor Qiang Zhang, mój pracodawca, bardzo wysoko ocenił moje badania i zainspirowany ich wynikami zgłosił do realizacji jeden nowy temat rozprawy doktorskiej "Modelling pore structures and airflow in grain beds using the discrete element method and pore-scale models", zrealizowanej w latach 2011-2017 przez Rong You, oraz jeden temat pracy magisterskiej "Characterizing airflow paths in grain bulks", obronionej w roku 2013 przez Charlesa Nwaizu. W późniejszym okresie, aby zdobyć większą wiedzę i umiejętności z zakresu Metody Elementów Dyskretnych, nawiązałem kontakt z doktorem Bruno Chareyrem, liderem grupy zajmującej się rozwojem pakietu YADE - środowiska obliczeniowego służącego do wykonywania symulacji numerycznych Metodą Elementów Dyskretnych. W roku 2014 odbyłem u niego, tj. w 3SR Laboratory (Grenoble Institute of Technology), trzytygodniowy staż naukowy.

W latach 2012-2017 byłem kilkakrotnie zapraszany na różne wykłady i seminaria, przez co miałem możliwość popularyzacji wyników swoich badań, w szczególności Metodę Śledzenia Ścieżki. W ten sposób nawiązałem między innymi kontakt z doktorem Maciejem Matyką z Uniwersytetu Wrocławskiego (2012), doktor Joanną Wiącek z Instytutu Agrofizyki PAN z Lublina (2014) oraz profesorem Mieczysławem Cieszko i jego grupą badawczą z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (2015). W tym samym mniej więcej czasie poznałem doktora Macieja Marka z Politechniki Częstochowskiej. Dodatkowo, do badań nad ośrodkami porowatymi zaangażowałem kilka osób ze swojego Wydziału - wymienię tu doktora Seweryna Lipińskiego, zajmującego się między innymi technikami obrazowania i metodami statystycznymi oraz doktora Waldemara Duddę, wspomagającego prace eksperymentalne. W wyniku zwiększenia skali aktywności naukowej zacząłem myśleć nad zorganizowaniem spotkania roboczego, na którym można by wymienić się wiedzą i poszukać wspólnych tematów badawczych. Ostatecznie - w roku 2016 - zorganizowałem w Olsztynie konferencję naukową "1st Workshop on Porous Media". Słowo "workshop" miało podkreślić, że na spotkaniu będzie można nie tylko zaprezentować swoje wyniki badań, ale również poznać nowe metody i narzędzia badawcze. Aby zrealizować ten cel zaproponowałem napisanie monografii pt. "Granularne ośrodki porowate", w której poszczególni autorzy opisaliby stosowane przez siebie metody badawcze. W szczególności zależało mi na tym, aby w zawrzeć w treści podstawy różnych metod numerycznych, stosowanych w badaniach ośrodków porowatych. Cel ten został osiągnięty, przy czym metody te, a także odpowiednie oprogramowanie, prezentowane zostały w części warsztatowej konferencji. W pierwszej edycji konferencji wzięło udział 56 osób. Innym efektem współpracy było opracowanie przeze mnie strony internetowej (projekt PathFinder), której zadaniem miała być popularyzacja wyników wspólnych badań. Konferencja "Workshop on Porous Media" odbyła się ponownie w roku 2018 (48 uczestników). Trzecia edycja konferencji miała się odbyć w roku 2020. Mimo poczynionych zaawansowanych przygotowań, do realizacji przedsięwzięcia nie doszło ze względu na obostrzenia wynikające z sytuacji pandemicznej. Do realizacji konferencji nie doszło również w roku 2022 - w okresie rozsyłania informacji o konferencji, jesienią 2021 roku, nastała tzw. piąta fala pandemii, zaś w okresie przyjmowania zgłoszeń, na przełomie lutego i marca 2022 roku, rozpoczęła się wojna w Ukrainie. W efekcie liczba zgłoszeń była zbyt mała, aby dało się finansowo domknąć przedsięwzięcie i zostało one odwołane.

Wydarzenia z roku 2016 w istotny sposób wpłynęły na moją dalszą działalność naukową. Po pierwsze postanowiłem poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności w zakresie Metody Elementów Dyskretnych i Metody Gazu Sieciowego Boltzmanna. Po drugie, postanowiłem skoncentrować się na tworzeniu własnych kodów obliczeniowych. Do tej pory - wyłączając Metodę Śledzenia Ścieżki - moja działalność naukowa była relatywnie odtwórcza, głównie przez fakt stosowania gotowych, napisanych przez inne osoby, programów obliczeniowych. Na przestrzeni kilku lat napisałem dziesiątki nowych programów komputerowych służących między innymi do generacji różnych typów struktur porowatych, konwersji różnych formatów geometrii i formatów danych, wyznaczania długości kanałów porowych i obliczania krętości geometrycznej, modelowania przepływów płynów Metodą Gazu Sieciowego Boltzmanna i obliczania krętości hydraulicznej oraz krętości linii prądu. Prace te zintensyfikowałem na skutek trzymiesięcznego stażu na Uniwersytecie w Utrechcie, w grupie badawczej profesora Majida Hassanizadeha. Wówczas to, głównie na skutek dyskusji z doktor Alraune Zech oraz doktorem Matthijsem de Winter, postanowiłem zebrać i opisać dorobek dotyczący zagadnień krętości ośrodków porowatych w formie monografii pt. "Krętość ośrodków porowatych - podejście algorytmiczne", którą wydałem w grudniu 2022 roku. Innym ważnym efektem stażu, pasującym do koncepcji jak najszerszego wykorzystywania w pracy naukowej i dydaktycznej tzw. Wolnego Oprogramowania, było nabycie umiejętności modelowania układów przepływowych w środowisku OpenFOAM.

W roku 2022 odbyłem trzymiesięczny staż na Uniwersytecie Lublany na Słowenii, na Wydziale Inżynierii Mechanicznej, gdzie zajmowałem się między innymi nauką Metody Cząstek Wygładzonych. Oprócz tego prowadziłem wykłady dla stuentów studiów magisterskich oraz konsultacje dla doktorantów.

W dniu 2 lutego 2024 Prezydent RP nadał mi tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Autorstwo lub współautorstwo artykułów naukowych w czasopismach krajowych i międzynarodowych:

  1. Sobieski W., Šarler B.: Numerical methods in fluid mechanics – an overview . TECHNICAL SCIENCES, Vol. 26, 2023, 185-218.
  2. Sobieski W.: An efficient method of tortuosity estimation. ARCHIVES OF MECHANICS, Vol. 74, No. 1, 2022, 39-64.
  3. Sobieski W., Trykozko A.: The use of the inverse problem methodology in analysis of fluid flow through granular beds with non-uniform grain sizes . TECHNICAL SCIENCES, Vol. 24, No. 1, 2021, 83-104.
  4. Sobieski W.: Waterfall Algorithm as a tool to investigate the geometrical features of granular porous media. COMPUTATIONAL PARTICLE MECHANICS, 2021, 1-17.
  5. Sobieski W.: Calculating the Binary Tortuosity in DEM-Generated Granular Beds . PROCESSES, Vol. 8, No. 9, 2020, 1-19.
  6. Kiński W., Sobieski W.: Geometry extraction from GCODE files destined for 3D printers . TECHNICAL SCIENCES, Vol. 23, No. 2, 2020, 115-130.
  7. Sobieski W., Raoof A., Zech A.: Time consumption in calculations of hydraulic and geometrical tortuosity in granular beds. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 23, No. 1, 2020, 25-51.
  8. Sobieski W., Lipiński S., Grygo D.: An analysis of the conditions during the autonomous start-up of a water ram. SADHANA, Vol. 45, No. 25, 2020, 1-10.
  9. Sobieski W., Grygo D.: Fluid flow in the impulse valve of a hydraulic ram. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 22, No. 3, 2019, 205-220.
  10. Sobieski W.: Modelling Heat Flow in a Heat Storage System with the Use of the Finite Volume Method. JOURNAL OF APPLIED COMPUTER SCIENCE, Vol. 27 No. 1, 2019, 27-49.
  11. Sobieski W.: Numerical investigations of tortuosity in randomly generated pore structures. MATHEMATICS AND COMPUTERS IN SIMULATION, Vol. 166, 2019, 1-20.
  12. Sobieski W., Lipiński S.: The influence of particle size distribution on parameters characterizing the spatial structure of porous beds. GRANULAR MATTER, 2019 21:14.
  13. Sobieski W., Trykozko A.: Discretisation of Thermal Diffusion Equation in Multilayer Structures with Variable Material Parameters and Different Thicknesses. JOURNAL OF APPLIED COMPUTER SCIENCE, Vol. 26 No. 2, 2018, 213-240.
  14. Sobieski W., Matyka M., Gołembiewski J., Lipiński S.: The Path Tracking Method as an alternative for tortuosity determination in granular beds. GRANULAR MATTER, 2018, 20:72.
  15. Bramowicz M., Kulesza S., Sobieski W.: Characteristics of porous beds based on fractal parameters. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 20, No. 2, 2017, 171-179.
  16. Sobieski W., Lipiński S.: The analysis of the relation between porosity and tortuosity in granular beds. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 20, No. 1, 2017, 75-85.
  17. Sobieski W., Zhang Q.: Multi-scale modeling of flow resistance in granular porous media. MATHEMATICS AND COMPUTERS IN SIMULATION, Vol. 132, 2017, 159-171.
  18. Sobieski W., Grygo D., Lipiński S.: Measurement and analysis of the water hammer in ram pump. SADHANA, Vol. 41, No. 11, 2016, 1333-1347.
  19. Niedźwiedzka A., Sobieski W.: Analytical analysis of cavitating flow in Venturi tube on the basis of experimental data. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 19, No. 3, 2016, 215-229.
  20. Sobieski W., Dudda W., Lipiński S.: A new approach for obtaining the geometric properties of a granular porous bed based on DEM simulations. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 19, No. 2, 2016, 165-187.
  21. Niedźwiedzka A., Sobieski W.: Experimenntal investigations of cavitating flows in a Venturi tube. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 19, No. 2, 2016, 151-164.
  22. Niedźwiedzka A., Schnerr G.H., Sobieski W.: Review of numerical models of cavitating flows with the use of the homogeneous approach. ARCHIVES OF THERMODYNAMICS, Vol. 37, No. 2, 2016, 71-88.
  23. Sobieski, W.: The use of Path Tracking Method for determining the tortuosity field in a porous bed. GRANULAR MATTER, 2016, 18:72.
  24. Grygo D., Sobieski W.: Propozycje stosowania taranów wodnych. WODA-ŚRODOWISKO-OBSZARY WIEJSKIE, Vol. 15, 2015, 31-47.
  25. Grygo D., Sobieski W.: Stanowisko laboratoryjne do badań zjawisk zachodzących w taranach wodnych. MECHANIK, Vol. 7, 2015, 237-244.
  26. Sobieski W., Trykozko A.: Darcy's and Forchheimer's laws in practice: Part 2. The numerical model. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 17, No. 4, 2014, 337-350.
  27. Sobieski W., Trykozko A.: Darcy's and Forchheimer's laws in practice: Part 1. The experiment. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 17, No. 4, 2014, 321-335.
  28. Sobieski W., Zhang Q.: Sensitivity analysis of Kozeny-Karman and Ergun equations. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 17, No. 3, 2014, 235-248.
  29. Grygo D., Sobieski W.: Tarany wodne. WIADOMOŚCI MELIORACYJNE I ŁĄKARSKIE, Vol. 4, 2014, 192-193.
  30. Grygo D., Sobieski W., Lipiński S.: Etapy pracy tarana wodnego. CZASOPISMO INŻYNIERII LĄDOWEJ, ŚRODOWISKA I ARCHITEKTURY, Vol. 61, 2014, 95-113.
  31. Niedźwiedzka A., Sobieski W.: Wyznaczanie liczby Strouhala dla opływu palisady płynem lepkim metodą dopasowywania kroku czasowego. MECHANIK, Vol. 87, No. 7, 2014, 485-494.
  32. Dudda W., Sobieski W.: Modification of the PathFinder algorithm for calculating granular beds with various particle size distributions. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 17, No. 2, 2014, 135-148.
  33. Sobieski W., Dudda W.: Sensitivity analysis as a tool for estimating numerical modeling results. DRYING TECHNOLOGY, Vol. 32, No. 2, 2014, 145-155.
  34. Sobieski W.: Relationships between CFD and experimental fluid mechanics. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 16, No. 3, 2013, 169-177.
  35. Sobieski W.: The basic closures of fluid mechanics in form characteristic for the Finite Volume Method. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 16, No. 2, 2013, 93-107.
  36. Sobieski W., Zhang Q., Liu, C.: Predicting tortuosity for airflow through porous beds consisting of randomly packed spherical particles. TRANSPORT IN POROUS MEDIA, Vol. 93, No. 3, 2012, 431-451.
  37. Sobieski W.: The basic equations of fluid mechanics in form characteristic of the finite volume method. TECHNICAL SCIENCES, Vol. 14, No. 2, 2011, 299-313.
  38. Sobieski W.: Possibility to use the diffusion equation to heat flow modeling in a composting process. JOURNAL OF APPLIED COMPUTER SCIENCE, Vol. 19, No. 2, 2011, 111-123.
  39. Sobieski W., Trykozko A.: Sensitivity aspects of Forchheimer's approximation. TRANSPORT IN POROUS MEDIA. Vol. 89, No. 2, 2011, 155-164.
  40. Sobieski W.: Drag coefficient in solid-fluid system modeling with the Eulerian Multiphase Model. DRYING TECHNOLOGY, Vol. 29, No. 1, 2011, 111-125.
  41. Sobieski W.: Examples of using the Finite Volume Method for modeling fluid-solid systems. TECHNICAL SCIENCES, No. 13, 2010, 256-265.
  42. Sobieski W.: Jet pumps - numerical modeling possibilities upon the bifurcation phenomena. TECHNICAL SCIENCES, No. 13, 2010, 241-255.
  43. Sobieski W.: Selected aspects of developing a simulation model of a spouted bed grain dryer based on the Eulerian Multiphase Model. DRYING TECHNOLOGY, Vol. 28, No. 12, 2010, 1331-1343.
  44. Sobieski W.: Wolne Oprogramowanie w praktyce inżynierskiej. INŻYNIERIA ROLNICZA, VOl. 9, No. 118, 2009, 245-256.
  45. Sobieski W.: Use of Numerical Models in Validating Experimental Results. JOURNAL OF APPLIED COMPUTER SCIENCE, Vol. 18, No. 1, 2010, 49-60.
  46. Peszyńska M., Trykozko A., Sobieski W.: Forchheimer law in computational and experimental studies of flow through oorous media at porescale and mesoscale. GAKUTO International Series, MATHEMATICAL SCIENCES AND APPLICATIONS, Vol. 32, 463-482, Tokyo, Japan 2010.
  47. Sobieski W.: Numerical and experimental analyses of Hopf bifurcations in a locally expanded channel. TECHNICAL SCIENCES, No. 12, 2009, 259-271.
  48. Sobieski W.: Numerical analysis of flow bifurcations in a closed-off channel. TECHNICAL SCIENCES, No. 12, 2009, 272-285.
  49. Sobieski W.: Momentum exchange in solid-fluid system modeling with the Eulerian Multiphase Model. DRYING TECHNOLOGY, Vol. 27, No. 5, 2009, 653-671.
  50. Sobieski W.: Wybrane zagadnienia numerycznego modelowania złoża fluidalnego w fontannowej suszarce do ziarna. INŻYNIERIA I APARATURA CHEMICZNA, Nr 1/2009, 68-69.
  51. Sobieski W.: Switch function and sphericity coefficient in the Gidaspow drag model for modeling solid-fluid systems. DRYING TECHNOLOGY, Vol. 27, No. 2, 2009, 267-280.
  52. Sobieski W.: Indicator of fluidized bed computer model sensitivity to changes in physical parameters' values. ANNUAL REVIEW OF AGRICULTURAL ENGINEERING, Vol. 6, No. 1, 2008, 51-58.
  53. Sobieski W.: Numerical analysis of sensitivity of Eulerian Multiphase Model for a spouted bed grain dryer. DRYING TECHNOLOGY, Vol. 26, No. 12, 2008, 1438-1456.
  54. Sobieski W.: Influence of selected Eulerian Multiphase Model parameters on the simulation results for a spouted bed grain dryer. TASK QUARTERLY, Vol. 12, No. 1, 2008, 511-536.
  55. Markowski M., Sobieski W., Konopka I., Tańska M., Białobrzewski I.: Drying characteristics of Barley grain dried in a spouted-bed and combined IR-convenction dryers. DRYING TECHNOLOGY, Vol. 25, No. 10, 2007, 1621-1632.
  56. Sobieski W.: Sensitivity Analysis of the Eulerian Multiphase Model - the example of a spouted bed. ANNUAL REVIEW OF AGRICULTURAL ENGINEERING, Vol. 5, No. 1, 2006, 95-104.
  57. Sobieski W.: Mass exchange model in flows with cavitation. TASK QUARTERLY, Vol. 10, No. 4, 2006, 401-416.
  58. Sobieski W.: Stanowisko laboratoryjne do badania zjawiska kawitacji metodą wibroakustyczną. DIAGNOSTYKA, Vol. 32, 2004, 37-42.
  59. Sobieski W.: Performance of air-air ejector - an attempt of numerical modelling. TASK QUARTERLY, Vol. 7, No. 3, 2003, 445-453.
  60. Badur J., Karcz M., Kucharski R., Lemański M., Kowalczyk S., Topolski J., Kozłów P., Ochrymiuk T., Sobieski W.: Numerical modelling of the combustion processes at the gas turbine chambers. STATE OF ART ON GAS TURBINE RESEARCH IN POLAND, Ed. T. Uhl, 2003, 9-18.

Pełnienie funkcji recenzenta artykułów naukowych - wykaz czasopism:

Autorstwo monografii naukowych:

  1. Sobieski W.: Krętość ośrodków porowatych - podejście algorytmiczne.

Autorstwo rozdziałów w monografiach naukowych:

  1. Sobieski W.: Wprowadzenie. Rozdział 1 w monografii naukowej "Granularne ośrodki porowate". Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, Olsztyn 2016. ISBN 978-83-60493-04-5.
  2. Sobieski W., Dudda W.: Badania eksperymentalne przepływu płynów przez złoże granularne. Rozdział 2 w monografii naukowej "Granularne ośrodki porowate". Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, Olsztyn 2016. ISBN 978-83-60493-04-5.
  3. Wiącek J., Sobieski W.: Generacja złóż wirtualnych Metodą Elementów Dyskretnych. Rozdział 5 w monografii naukowej "Granularne ośrodki porowate". Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, Olsztyn 2016. ISBN 978-83-60493-04-5.
  4. Sobieski W.: Wyznaczanie parametrów charakteryzujących strukturę przestrzenną złóż granularnych. Rozdział 6 w monografii naukowej "Granularne ośrodki porowate". Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, Olsztyn 2016. ISBN 978-83-60493-04-5.
  5. Sobieski W.: Modelowanie przepływu płynów przez ośrodek porowaty Metodą Objętości Skończonych. Rozdział 8 w monografii naukowej "Granularne ośrodki porowate". Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, Olsztyn 2016. ISBN 978-83-60493-04-5.
  6. Sobieski W.: Jakość wiedzy bazowej w badaniach naukowych. Rozdział w monografii "Badania naukowe Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn". KMiPKM, Olsztyn 2014, str. 29-47. ISBN 9788392978114.
  7. Sobieski W.: Zastosowanie metod symulacyjnych do walidacji wyników eksperymentu. Rozdział w książce "Inżynieria Wiedzy i Systemy Ekspertowe", str. 113-124. Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2009. ISBN 978-83-60434-55-0.
  8. Sobieski W.: Podstawowe zasady i etapy modelowania komputerowego w mechanice płynów. Rozdział w monografii "Elementy Inżynierii Systemów Rolnictwa", str. 111-129. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Poznań 2008. ISBN 978-83-7160-501-7.
  9. Badur J., Sobieski W.: Numeryczne symulacje bifurkacji Hopfa w przepływie z nawrotem. Rozdział w monografii "Badania naukowe Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn". KMiPKM, Olsztyn 2001, str. 63-98. ISBN 83-7299-020-4.

Redakcja naukowa monografii:

  1. Sobieski W., Lipiński S., Dudda W., Trykozko A., Marek M., Wiącek J., Matyka M., Gołębiewski J.: "Granularne ośrodki porowate". Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn, Olsztyn 2016. ISBN 978-83-60493-04-5.

Recenzje monografii naukowych:

  1. 2018: dr inż. hab, Jarosław Krzywański: "Modeling of energy systems by artificial intelligence methods. A practical approach". Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.
  2. 2016: dr inż. Andrzej Gajewski: "Efekty napięcia powierzchniowego w strugach i kroplach". Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej.

Raporty z projektów badawczych:

  1. Sobieski W.: Obliczanie tortuosity w złożu porowatym składającym się z cząstek sferycznych o znanych rozmiarach i rozmieszczeniu w przestrzeni. Raport badawczy 1/2009, Winnipeg 2009 (powstały w ramach stażu na University of Manitoba).

Raporty dla przemysłu:

  1. Sobieski W.: Wstępna analiza numeryczna przepływu czynnika chłodniczego przez zawór równoważący instalacji dolnego źródła pompy ciepła. Raport badawczy 1/2021, powstały w ramach współpracy z Firmą Engeco.
  2. Sobieski W.: Możliwości i strategie numerycznego modelowania dynamiki przepływu i zjawisk termicznych w kolumnie płucząco-chłodzącej. Raport badawczy 1/2009, powstały w ramach współpracy z Firmą TEWES-BIS.

Inne raporty (Archiwum PAN):

  1. Sobieski W.: Obliczanie wydatku masowego w pakiecie Multi Flower 2D. Archiwum IMP PAN, nr arch. 680/2000, Gdańsk 2000 (16 s.).
  2. Sobieski W.: Wykorzystanie sztucznej przeszkody do symulacji mieszania się faz w strumienicach. Archiwum IMP PAN, nr arch. 679/2000, Gdańsk 2000 (77 s.).
  3. Sobieski W.: Symulacja numeryczna przepływu mieszaniny gazów przez płaski kanał z kolankiem. Archiwum IMP PAN, nr arch. 609/2000, Gdańsk 2000 (15 s.).
  4. Badur J., Sobieski W.: Numeryczne modelowanie kawitacji w przepływach dwu- i trójfazowych. Archiwum IMP PAN, nr arch. 615/2000, Gdańsk 2000 (100 s.).
  5. Sobieski W.: Eksport danych wynikowych solwera do arkusza kalkulacyjnego Excel. Archiwum IMP PAN, nr arch. 138/2000, Gdańsk 2000 (10 s.).
  6. Sobieski W.: Wizualizacja rozkładu temperatur w pakiecie Multi Flower 2D. Archiwum IMP PAN, nr arch. 137/2000, Gdańsk 2000 (32 s.).
  7. Sobieski W.: Wizualizacja wektorów prędkości w pakiecie Multi Flower 2D. Archiwum IMP PAN, nr arch. 139/2000, Gdańsk 2000 (?).
  8. Sobieski W.: Przygotowanie danych tablicowych dla wody i pary wodnej. Archiwum IMP PAN, nr arch. 136/2000, Gdańsk 2000 (9 s.).
  9. Sobieski W.: Przygotowanie danych wyjściowych do wizualizacji wektorów prędkości. Archiwum IMP PAN, nr arch. 135/2000, Gdańsk 2000 (15 s.).
  10. Sobieski W.: Obliczenia numeryczne dyszy de Lavala. Archiwum IMP PAN, nr arch. 134/2000, Gdańsk 2000 (143 s.).
  11. Sobieski W., Badur J., Ochrymiuk T., Golec S.: Opis pakietu Multi Flower 2D. Archiwum IMP PAN, nr arch. 489/99, Gdańsk 1999 (24 s.).
  12. Ochrymiuk T., Sobieski W.: Konwersja wektora stanu w pakiecie Multi Flower. Archiwum IMP PAN, nr arch. 445/99, Gdańsk 1999 (14 s.).
  13. Sobieski W.: Badanie możliwości wykorzystania pakietu Multi Flower do obliczeń numerycznych strumienic. Archiwum IMP PAN, nr arch. 385/99, Gdańsk 1999 (20 s.).
  14. Sobieski W.: Obliczenia numeryczne strumienic - badanie możliwości pakietu Multi Flower 2D - część II. Archiwum IMP PAN, nr arch. 384/99, Gdańsk 1999 (10 s.).
  15. Sobieski W.: Obliczenia numeryczne strumienic - badanie możliwości pakietu Multi Flower 2D - część I. Archiwum IMP PAN, nr arch. 383/99, Gdańsk 1999 (20 s.).
  16. Sobieski W.: Opis solwera pakietu Multi Flower 2D. Archiwum IMP PAN, nr arch. 198/99, Gdańsk 1999 (12 stron).

Udział w konferencjach naukowych:

  1. Sobieski W.: Badania porównawcze krętości linii prądu i krętości hydraulicznej w wybranych typach ośrodków porowatych. 9th Wdzydzeanum Workshop on "Fluid - Solid Interaction", Wdzydze Kiszewskie, September 5-10, 2021.
  2. Sobieski W.: An iterative algorithm for calculating paths lengths in pore channels based on a discrete velocity field. XIV Workshop and Summer School on Multiphase Flows, Koszałkowo, September 2-4, 2021.
  3. Sobieski W.: Obliczanie krętości struktur porowych na podstawie dyskretnego pola prędkości. "Problemy w Inżynierii Mechanicznej", Olsztyn, 26-28 czerwca 2019.
  4. Sobieski W.: FSI in porous structures: the influence of particle size distribution on parameters characterizing the spatial structure of porous beds. 6th Wdzydzeanum Workshop on "Fluid - Solid Interaction" Wdzydze Kiszewskie, September 2-4, 2018.
  5. Sobieski W.: Projekt PathFinder. CFD in Wrocław #5 Wydział Fizyki i Astronomii, Uniwersytet Wrocławski, 25. Maj 2018.
  6. Sobieski W.: Numerical investigations of hydraulic tortuosity in randomly generated pore structures. 5th Wdzydzeanum Workshop on "Fluid - Solid Interaction", Wdzydze Kiszewskie, September 10-12, 2017.
  7. Sobieski W.: A study of coupling DEM and LBM models in the context of granular beds. "Nowe Kierunki Rozwoju Mechaniki", Supraśl, 22-25 marca 2017.
  8. Sobieski W.: Wolne Oprogramowanie w nauce. IX Festiwal Filozofii "Filozofia i technika", Olsztyn, 7-9 września 2016.
  9. Sobieski W.: Free Software in Science. 4th Wdzydzeanum Workshop on "Fluid - Solid Interaction" Wdzydze Kiszewskie, September 4-6, 2016.
  10. Sobieski W.: Projekt PathFinder. Wykład na 1st Workshop on Porous Media, Olsztyn, 1-3 lipca 2016.
  11. Sobieski W.: The closures problem in the CFD area. PCM-CMM-2015 - 3rd Polish Congress of Mechanics & 21st Computer Methods in Mechanics September 8th-11th 2015, Gdańsk, Poland.
  12. Sobieski W.: Fluid-Solid Interaction: numerical modelling of a spouted bed grain dryer. 3rd Wdzydzean Workshop on "Fluid - Solid Interaction" Wdzydze Kiszewskie, September 7-8, 2015.
  13. Niedźwiedzka A., Sobieski W.: Review of numerical models of cavitating flows with the use of the homogeneous approach. CMFF'15 Proceedings, 9/2015 (bez osobistego uczestnictwa) .
  14. Niedźwiedzka A., Lipiński S., Sobieski W.: Validation of numerical simulations of cavitating flow in hydraulic system using an optoelectronic system. Proceedings of: Turbulence, Heat and Mass Transfer 8. 2015 (bez osobistego uczestnictwa).
  15. Sobieski W.: Projekt PathFinder - nowe metody analizy struktury przestrzennej złóż granularnych. XI Warsztaty "Modelowanie przepływów wielofazowych w układach termochemicznych", 18-20 czerwiec 2015 Gdańsk/Kaszuby .
  16. Sobieski W.: A new methodology in the investigations of the spatial structure of porous beds based on a DEM model. 4th National Conference on Nano- and Micromechanics, Wroclaw, 8-10 July 2014.
  17. Sobieski W.: Analysis of the spatial structure of porous beds. The Faculty of Technical Sciences Jubilee Conference, Olsztyn, 25-27 June 2014 .
  18. Sobieski W.: Zastosowanie metod symulacyjnych do walidacji wyników eksperymentu. VII Krajowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Wiedzy i Systemy Ekspertowe", Wrocław, 23-25 czerwca 2009.
  19. Peszyńska G., Trykozko A., Augustson K., Sobieski W.: Computational Upscaling of Inertia Effects from Porescale to Mesoscale. Conference on Mathematical and Computational Issues in the Geosciences SIAM GS 2009, Leipzig, 15-18 June, 2009. (bez osobistego uczestnictwa).
  20. Trykozko A., Peszyńska G., Sobieski W.: Forchheimer law in experimental and computational studies of flows through porous media. 5th Polish-Japanese Days "Current advances in applied nonlinear analysis and mathematical modelling issues" 18-21 May 2009, Warsaw/Mądralin. (bez osobistego uczestnictwa).
  21. Sobieski W.: Kompilatory GNU Fortranu w Zastosowaniach Technicznych. XXX Jubileuszowa Letnia Szkoła Inżynierii Systemów Rolnictwa, Boszkowo, 22-25 września 2008.
  22. Sobieski W.: Numeryczne Modelowanie Fluidalnych Złóż Fontannowych. IV Międzynarodowy Kongres Diagnostyki Technicznej, Olsztyn, 9-12 września 2008.
  23. Sobieski W., Trykozko A.: Numeryczne Modelowanie Ośrodków Porowatych. IV Międzynarodowy Kongres Diagnostyki Technicznej, Olsztyn, 9-12 września 2008.
  24. Sobieski W.: Wybrane zagadnienia numerycznego modelowania złoża fluidalnego w fontannowej suszarce do ziarna. Budowa i Eksploatacja Maszyn Przemysłu Spożywczego BEMS 2008. Olsztyn, 30 czerwca - 2 lipca 2008.
  25. Sobieski W.: Numeryczne Modelowanie Złóż Fluidalnych z Wykorzystaniem Wielofazowego Modelu Eulera. Sympozjum "Profesor Zbigniew Bilicki in Memoriam" VII Warsztaty "Modelowanie przepływów wielofazowych w układach termochemicznych". Gdańsk/Wieżyca, 18-20 czerwca 2007.
  26. Sobieski W., Markowski M.: Badania dynamiki przepływu oraz transferu masy w suszarce fontannowej*. VI WARSZTATY "Modelowanie przepływów wielofazowych w układach termochemicznych - Metody numeryczne". Art PPW06_042, 14 str. Stawiska (koło Kościerzyny), 04-06 wrześńia 2006.
  27. Sobieski W.: Stanowisko laboratoryjne do wizualizacji zjawiska kawitacji*. V Warsztaty "Modelowanie przepływów wielofazowych w układach termochemicznych - Zaawansowanie techniki pomiarowe". Art. nr PPW05-35, Stawiska 2005.
  28. Badur J., Sobieski W.: Nicht stationäre Durchfussformen im 2-D Kanal**. GAMM, Luksemburg 2005.
  29. Sobieski W.: Stanowisko laboratoryjne do badania zjawiska kawitacji metodą wibroakustyczną. Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa. Olsztyn, 15-16 czerwca 2004.
  30. Sobieski W.: Numeryczne charakterystyki pracy strumienic wodno-powietrznych z i bez zawirowywacza. III Konferencja CFD "Zaawansowane Modele Numerycznej Termomechaniki Płynów - Zastosowania w Przemyśle", 24-25 październik, Warszawa 2002.
  31. Badur J., Sobieski W.: Wypływ gazu technologicznego do atmosfery przez szczelinę w kształcie dyszy de Lavala*. Pneuma 2000, str. 27-34, Kielce 2000.
  32. Badur J., Sobieski W.: Weryfikacja modelu matematycznego pracy strumienicy cieczowo-gazowej*. Baltechmasz-2000, tom I, str. 162-164, Kaliningrad 2000.
  33. Badur J., Sobieski W.: Numerical simulation of bifurcating flow within a turning off 2D canal - a comparison with the experiment**. Fluid Dynamics 2000, str. 3-4, Praga 2000.
  34. Badur J., Nałęcz T., Sobieski W.: Obliczenia numeryczne strumienicy cieczowo-gazowej*. Mechanika '99, tom II, str. 349-352, Gdańsk 1999.
  35. Nałęcz T., Sobieski W.: Analiza teoretyczna ruchu ciała kulistego w obszarze ograniczonym cieczy lepkiej*. Efektywność eksploatacji systemów technicznych, str. 77-82, Olsztyn 1999.

* - artykuł w materiałach konferencyjnych; ** - doniesienia konferencyjne

Wygłoszone wykłady i seminaria:

Udział w grantach i projektach badawczych:

Przygotowanie projektów badawczych lub ich części:

Pełnienie funkcji promotora rozprawy doktorskiej:

  1. 2013-2018: mgr inż. Dariusz Grygo "Analiza zjawisk zachodzących podczas pracy tarana wodnego".
  2. 2013-2019: mgr inż. Agnieszka Niedźwiedzka: "Analiza homogenicznych modeli kawitacji kłębiastej w wybranej klasie urządzeń".

Pełnienie funkcji recenzenta rozprawy doktorskiej:

  1. 2023: mgr inż. Tomasz Szwarc "Analiza warunków pracy i dobór parametrów geometrycznych separatora powietrzno-olejowego dla turbiny gazowej".
  2. 2023: mgr inż. Paweł Płuszka "Modelowanie numeryczne chłodziarki magnetokalorycznej – badanie wpływu właściwości termofizycznych płynu roboczego i struktury złoża regeneratora na przekazywanie ciepła".
  3. 2018: mgr inż. Dorota Homa "Eksperymentalne i numeryczne badania zjawiska kawitacji dla różnych warunków przepływu".
  4. 2015: mgr inż. Daniel Chludziński "Opracowanie i badania termosyfonu odwróconego o dwóch czynnikach roboczych z parowym podnośnikiem cieczy".

Pełnienie funkcji recenzenta rozprawy habilitacyjnej:

  1. 2024: dr inż. Mariusz Tryznowski "Metody wytwarzania substancji o dużej lepkości".
  2. 2023: dr inż. Paweł Niegodajew "Analiza eksperymentalna i numeryczna zagadnień dotyczących struktury geometrycznej losowych złóż stałych oraz ich zastosowań w inżynierii procesowej".
  3. 2019: dr inż. Wojciech Ludwig "Hydrodynamika przepływu faz i powlekanie w aparatach fontannowych".

Wyróżnienia i nagrody:

Inne:




http://www.uwm.edu.pl/edu/sobieski