Moja strona www


miejsca
mapy
projekt
pytania
linki

Napisz do mnie

Tajemnice Warmii i Mazur
Epizody z Prus

Mapy


Barkweda i okolica - rozmieszczenie obiektów.

 1. Kurhan oraz kamień oznaczający połowę dawnego traktu z Olsztyna do Dobrego Miasta.
 2. Kurhan (rozkopany - widoczny jeden z kamieni osłaniających urny - osoby wrażliwe czują się źle w tej okolicy).
 3. Kurhan (rozkopany).
 4. Strusiolandia.
 5. Zbiorowa mogiła żołnierzy francuskich i rosyjskich poległych podczas walk napoleońskich o przeprawę przez Łynę w Barkwedzie w 1807 roku.
 6. Młyn - dawny młyn wodny (prawdopodobnie ulokowany przez krzyżaków, którzy podatki zbierali w młynach w postaci ziarna). Po budowie elektrowni wodnej pomiędzy rzeką Łyną a jeziorem Mosąg młyn został pozbawiony napędu wodnego. Przewidywano możliwość ponownego wykorzystania napędu wodnego młyna w czasie przestoju elektrowni wodnej poprzez podniesienie poziomu jeziora Mosąg.
 7. Grodzisko z wyraźnie widoczną fosą (prawdopodobnie krzyżackie) zabezpieczające żeglugę oraz starą przeprawę przez Łynę. Na grodzisku stary cmentarz z kaplicą, do której wiele osób nie chce wchodzić. Po południowo-zachodniej stronie rosną bardzo ładne kilkusetletnie dęby. Po południowej stronie do połowy XX w. rósł bardzo znany tysiącletni dąb z bardzo obszerną dziuplą. Pomimo miejscowej legendy Napoleon nigdy w tym miejscu nie był i nie nocował w tym dębie, choć podobny fakt zdarzył się w innym miejscu.
 8. Zapora zalewowa umieszczona pod mostem drogowym (niewidoczna dla zwiadu lotniczego) służąca do podniesienia poziomu wody w jeziorze Mosąg. Ze względu na efektywną pracę elektrowni wodnej pomiędzy jeziorem Mosąg, a Łyną korzystnym jest aby poziom wody był niski. Poziom wody można podnieść w czasie działań wojennych, albo w czasie przestoju elektrowni i wodę skierować do napędu dawnego młyna wodnego w Barkwedzie. Uderzający jest nieproporcjonalny stosunek kosztów inwestycji do uzyskanych efektów. Wynika to z chęci wykorzystania dużych środków inwestycyjnych mających wesprzeć gospodarkę dawnych Prus Wschodnich.
 9. Święta Brzoza - tradycyjnie pozostawiano drzewa, które pomimo prowadzenia uprawy zdołały wyrosnąć na polu.
 10. Taran wodny.
 11. Elektrownia wodna pomiędzy jeziorem Mosąg a rzeką Łyną. Układ hydrograficzny związany z tą elektrownią był często opisywany jako wzorcowe rozwiązanie umożliwiające uzyskanie miejscowego spadku wody w miejscu, w którym pozornie go nie było.
 12. Pływająca wyspa na jeziorze Karaśnik (można się kąpać).
 13. Kajaki i pole namiotowe.
 14. Zapora zatrzymująca dopływ wody do starego koryta Łyny
 15. Ziołowa Dolina.
  Barkweda i okolice
  [Opis: Piotr Drogosz 2008-06-23]
  powrót: mapy