Moja strona www


miejsca
mapy
projekt
pytania
linki

Napisz do mnie

Tajemnice Warmii i Mazur
Epizody z Prus

Mapy


Jezioro Wulpińskie i okolice - rozmieszczenie obiektów.

  1. Grodzisko Prusów na dawnej wyspie - obecnie najczęściej dochodzi się po usypanej grobli. Prawdopodobnie było to miejsce ucieczkowe, w którym chroniła się ludność podczas zbrojnych najazdów.
  2. Wyspa uznana przez Prusów za świętą, a obecnie nazywana Herta. Święte miejsca Prusów odpowiadały współczesnym ścisłym rezerwatom przyrody, do których człowiek nie miał wstępu. Hitlerowcy na swój sposób nawiązujący do tradycji kultu słońca zbudowali na wyspie urządzenia turystyczne, które miały uatrakcyjnić ich ideologię. Przeprowadzili również badania archeologiczne wyspy, lecz nic materialnego nie znaleziono. Obecnie pozostały ruiny schroniska turystycznego oraz przystani wodnej.
  3. Głaz upamiętniający niemieckich żołnierzy poległych w czasie Pierwszej Wojny Światowej 1914 1918. Głaz został postawiony na wierzchołku wzgórza w miejscu wyciętych Świętych Dębów Prusów, które w istocie były ich kalendarzem (dwa dęby wyznaczające kierunek zachodu słońca podczas letniego przesilenia i wschodu słońca w czasie zimowego przesilenia). Prawdopodobnie jest to miejsce ostatniego oficjalnego wycięcia Świętych Dębów Prusów na podłożu polityczno-religijnym. Inicjatorem tego przedsięwzięcia miał być mieszkaniec pruskiej wioski Dorotowo, który dla kariery politycznej wykorzystał śmierć swojego syna w czasie wojny oraz zdradził miejscową tradycję. W tej historii dziwi nawiązywanie przez hitlerowców do kultu słońca, z jednoczesnym niszczeniem autentycznych miejsc tego kultu zachowanych przez autentycznych Prusów.
  4. Wyspa będąca miejscem lęgowym kormoranów - obecnie rezerwat przyrody.
  5. Most, w którym wykorzystano wojskowy składany most nożycowy - najlepiej oglądać z kajaka.
  6. Kalendarz Prusów w postaci lipy zasadzonej na środku uprawnego pola i klonu na jego skraju. Drzewa te wyznaczają kierunek zachodu słońca podczas letniego przesilenia i wschodu słońca w czasie zimowego przesilenia. Z pewnością zostały zasadzone po oficjalnym wycięciu Świętych Dębów Prusów na wzgórzu w Dorotowie.
  7. Skansen (gmina Gietrzwałd) będący prywatnym zbiorem maszyn rolniczych. Brak informacji o możliwości zwiedzania, ale przez ogrodzenie prywatnej posesji widać bardzo oryginalny "ogródek maszyn".
  8. Pole golfowe (gmina Gietrzwałd).
    Jezioro Wulpińskie i okolice
    [Opis: Piotr Drogosz 2008-08-20]
    powrót: mapy