Granularne Ośrodki Porowate



Granularne Ośrodki Porowate

Granularne Ośrodki Porowate

Od Redaktora

Niniejsza monografia stanowi efekt współpracy grupy polskich naukowców zajmujących się badaniami ośodków porowatych, w tym ośodków granularnych. Grupa ta tworzyła się głównie w latach 2012-2015, choć niektóre osoby znały się i współpracowały już wcześniej. We wspomnianym okresie odbyło się kilka spotkań i seminariów, w ramach których rozpoznawano wzajemnie potencjał naukowy oraz określano możliwe obszary współpracy. Szybko okazało się, że potencjał ten jest bardzo duży i że łącząc wiedzę i umiejętności poszczególnych osób, uzyskać można wyraźną synergię oraz inspirację do prowadzenia nowych jakościowo prac badawczych.

W roku 2015 pojawił się pomysł, aby podsumować dotychczasowe działania i zorganizować spotkanie robocze wszystkich członków grupy. Pomysł ten rozwinął się, co w konsekwencji doprowadziło do zorganizowania w Olsztynie, w dniach 1-3 lipca 2016 roku, konferencji naukowej pt. "1st Workshop on Porous Media". Słowo "warsztaty" miało podkreślić, że celem spotkania jest nie tylko klasyczne wygłoszenie referatu czy też zaprezentowanie posteru, ale również zachęcenie uczestników do podejmowania działań integrujących polskie środowisko naukowe. Ze swojej strony, członkowie wspomnianej grupy - będący jednocześnie Autorami monografii - postanowili podzielić się swoją wiedzą teoretyczną oraz praktyczną, mając przy tym nadzieję, że materiał zawarty w monografii stanie się impulsem do wzajemnej wymiany myśli i idei, a także inspiracją do dalszej pracy naukowej.

Ze swojej strony chciałbym serdecznie podziękować wszystkim Autorom za udział w przedsięwzięciu, jakim było napisanie tej monografii, a w szczególności za okazane mi zaufanie. To, że udało mi się namówić do współpracy tak znane i szanowane w kraju osoby, uważam za swój osobisty sukces. Obecnie nie wiem jak dalej rozwinie się nasza współpraca i co jeszcze uda się osiągnąć, ale wiem, że o efektach działań można przekonać się tylko wówczas, gdy się je rozpocznie. Moim celem było stworzenie takiego właśnie początku.

Serdecznie podziękowania składam również Recenzentom, którzy poświęcili swój czas i znacząco wpłynęli, poprzez przekazanie Autorom zbioru cennych uwag i wskazówek, na ostateczny kształt monografii.

Fragmenty opinii Recenzentów

"... oceniana monografia została przygotowana w tak doskonały sposób, iż nie tylko stanie się cenną pozycją literaturową dla ekspertów zajmujących się poruszaną tematyką naukową, ale będzie również swoistym kompendium technik i analiz badawczych przydatnym młodym naukowcom rozpoczynającym działalność poznawczą i rozwojowąš w zakresie mechaniki płynów. Treści zawarte w pracy zostały podzielone na poszczególne rozdziały w taki sposób, że monografię czyta się niezwykle przyjemnie."

Dr hab. inż. Piotr Srokosz

"... recenzowana monografia stanowi oryginalny i znaczący wkład w stan wiedzy na temat przepływu w ośrodkach porowatych. Jej najważniejszymi zaletami są według mnie: a) spójna koncepcja, w której różne metody naukowe (eksperymentalne, numeryczne, analityczne) uzupełniają się wzajemnie i tworzą logiczny ciąg badań charakteryzujących ośrodek porowaty; b) wykorzystanie nowoczesnych technik badawczych: analiza obrazu, metoda elementów dyskretnych, różne metody rozwiązania numerycznego równań przepływu; c) przejrzystość prezentacji i przystępny język; d) szczegółowe {...} opisy poszczególnych metod; e) wykorzystanie bezpłatnego oprogramowania komputerowego, częściowo również stworzonego przez autorów monografii."

Dr hab. inż. Adam Szymkiewicz

Spis treści

  1. Wojciech Sobieski: Wprowadzenie.
  2. Wojciech Sobieski, Waldemar Dudda: Badania eksperymentalne przepływu płynów przez złoże granularne.
  3. Seweryn Lipiński: Pozyskiwanie informacji o typie rozkładu złoża granularnego oraz generacja rozkładów wirtualnych.
  4. Seweryn Lipiński, Waldemar Dudda: Badania struktury geometrycznej złóż granularnych technikami obrazowania.
  5. Joanna Wiącek, Wojciech Sobieski: Generacja złóż wirtualnych Metodą Elementów Dyskretnych.
  6. Wojciech Sobieski: Wyznaczanie parametrów charakteryzujących strukturę przestrzenną złóż granularnych.
  7. Anna Trykozko: Wybrane aspekty modelowania przepływów płynów przez złoża porowate.
  8. Wojciech Sobieski: Modelowanie przepływu płynów przez ośrodek porowaty Metodą Objętości Skończonych.
  9. Maciej Matyka, Jarosław Gołembiewski: Modelowanie przepływu płynów przez ośrodek porowaty Metodą Gazu Sieciowego Boltzmanna.
  10. Maciej Marek: Modelowanie przepływu płynów przez ośrodek porowaty Metodą Zanurzonego Brzegu.



http://www.uwm.edu.pl/edu/sobieski