Listy


1. Dlaczego nie Linux?

Znalazłem odnośnik do Pana strony w serwisie Open Office. Chciałem obejrzeć Pana programy. Nie rozumiem, dlaczego tworzy Pan swoje programy dla Windows - przecież to zaprzeczenie idei Open Source?

Dariusz Bartniak

Tak, to prawda. Piszę programy dla systemu Windows dlatego, że nie jestem z wykształcenia programistą. Nauczyłem się języków Fortran i Delphi (argumentacja w sekcji J.P.2) na potrzeby mojej rozprawy doktorskiej. W tym samym czasie powstała u nas na Wydziale specjalność Inżynierskie Zastosowania Komputerów, na której zaproponowano mi prowadzenie przedmiotu Języki Programowania 2. Ponieważ chciałem się dobrze przygotować do prowadzenia tego typu zajęć, postanowiłem napisać kilka większych programów (np. Edi). Ma to taką zaletę, że po pierwsze: mam darmowe oprogramowanie do prowadzenia zajęć (czyli nie generuję kosztów), a po drugie: nabyłem niezbędne doświadczenie w programowaniu (co przekłada się na jakość zajęć i stosunek studentów do mnie). Podsumowując: gdybym umiał przenieść moje oprogramowanie na platformę Linux to bym to chętnie zrobił, a moje programy udostępnił jako OpenSource. Poza tym programowaniem zajmuję się już od kilku lat, zaś przedmiot Oprogramowanie Alternatywne powstał dopiero rok temu.

Dziękuję za odpowiedź. Chciałem uruchomić te programy, lecz nie posiadam Windowsa. Jak zobaczyłem pliki z rozszerzeniem .exe, to napisałem ten list. Pod Linuxem istnieje środowisko Wine do uruchamiania programów napisanych dla MalegoMiekkiego, lecz najczęściej trzeba trochę pokombinować, żeby zaczęły działać.

O projekcie Wine słyszałem, ale nigdy nie próbowałem uruchamiać moich programów pod Linuxem. Szkoda, że projekt Kylix nie jest dokładnym odpowiednikiem Delphi, bo można by przenieść kod na system Linux. Moje próby uruchomienie Kylixa kończyły się jak do tej pory niepowodzeniem (wiesza się i nie mogę nic skompilować), poza tym podczas pisania programów używałem dodatkowych komponentów (np. SynEdit) i nie wiem czy dałoby się je zainstalować w Kylixie. Pewnie jest to wszystko do zrobienia, ale wymagałoby czasu, a tego nigdy nie ma za dużo...

2. FreeCD - opinia.

Witam - właśnie dostałem info o Pana stronie (z openoffice). Pooglądałem ... i jestem pod wrażeniem. Od ok. 2 lat w firmie bawimy się alternatywnym oprogramowaniem. Bardzo jestem ciekaw zawartości tej płytki. Szczerze powiedziawszy czasem brakuje mi czasu na wyszukiwanie jakichś ciekawych projektów, a tym bardziej na ich dokładne testowanie. Chętnie wymienię się doświadczeniami :-). Może z czegoś skorzystam. Mnie osobiście najbardziej interesują wszelkie narzędziówki.

Dziękuję za pozytywną ocenę mojego projektu. Ma Pan rację, że opracowania takiej płyty wymagało czasu - uważam jednak, że takie projekty powinny istnieć. Czasami, gdy opowiadam komuś o idei OpenSource to spotykam się ze zdziwieniem: jak to możliwe, że to wszystko jest dostępne za darmo. Też mnie to czasami dziwi, ale jako użytkownik komputera cieszę się z takiego stanu rzeczy i z zaciekawieniem obserwuję rozwój projektów OpenSource. Może kiedyś tu napiszę, jak wyobrażam sobie zastosowanie darmowego oprogramowania w praktyce - na razie dyskutuję o tym tylko ze studentami....

Jeśli chodzi o narzędziówki, to polecam projekty:

Witold Szczypka

3. FreeCD na kursach komputerowych.

Wojtku, chciałbym tak jak ostatnio rozpowszechnić wśród uczestników kursu Twoją płytkę z małym dodatkiem, tzn. dodając katalog z prezentacjami wykonanymi podczas kursu oraz zdjęciami. Zgodnie z licencją proszę o zgodę.

Krzysztof Guzek

Nie ma sprawy - proszę jedynie o dodanie na płycie informacji, jakie elementy są Twoim dziełem.

4. Oprogramowanie Alternatywne - darmowe i nie tylko...

...Bardzo podoba mi się idea oprogramowania alternatywnego które może ale nie musi być darmowe. Wprowadza to zdrową konkurencję ale również czasami wywołuje lekki niesmak w ustach np. StarOffice 5.2 w wersji 6.0 stał się płatny! IntelliCAD udostępniany początkowo bezpłatnie stał się płatny. OpenOffice sprzedaje się i ktoś jednak na tym zarabia a ludzie nie zawsze wiedzą że jest to program bezpłatny. No cóż.

Idea oprogramowania na licencji GPL jest bardzo szczytna i jestem nią bardzo zachwycony ale oprogramowanie alternatywne nie zawsze ma bezpłatne odpowiedniki, czasami są płatne ale również godne polecenia. Przykładem takiego softweru może być IntelliCAD który szerzony jest na Politechnice Warszawskiej. Program jest świetny do nauki rysowania i nie uczy brzydkich nawyków ograniczania się do jednego produktu / ta sama filozofia co AutoCAD, skróty klawiaturowe. Dlatego polecam go bo jest dużo tańszy od konkurenta./ http://www.intersoft.com.pl Cena od ok. 900zł do 1700 w wersji PRO+. Spotkałem się z promocją dla czytelników PCWK 300zł. Program nawet w najtańszej wersji obsługuje 3D.

Moja żona jest nauczycielem Polskiego i Biblioteki. Próbuję zapoznać ją z ideą oprogramowania otwartego i zachęcam do instalacji takich produktów w szkolnej bibliotece. Bardzo chętnie podejmie współpracę w tej dziedzinie z Panem i jest otwarta na wszelkie sugestie np. ciekawe linki do innych stron lub programy które mogą być przydatne w szkole, bibliotece i edukacji....

Waldemar Milewski

Zgadzam się - możliwość wygaśnięcia projektu OpenSource lub zmiana polityki firmy (najczęściej zresztą planowana) to jedna z wad darmowego oprogramowania. W przypadku kłopotów z jednym projektem należy po prostu poszukać innego - proszę zwrócić uwagę, że od czasu kiedy StarOffice stał się płatny, intensywnie zaczął rozwijać się projekt OpenOffice. Najważniejsze to nie tracić z oczu najważniejszej sprawy: komputer służy do realizacji określonych celów informatycznych, a nie do tego aby używać konkretnej aplikacji XXX lub YYY.

Słyszałem o programie InteliCAD i wiem, że jest on dużo tańszy niż np. AutoCAD - wynika to po prostu z zasad konkurencji, co użytkowników powinno tylko cieszyć. A jeżeli jeszcze tańszy produkt ma podobną funkcjonalność i zbliżone zasady użytkowania to nie ma się nad czym zastanawiać. No chyba, że są inne bariery, takie jak standard dokumentacji w firmie, lenistwo czy przyzwyczajenia...

Propozycję współpracy doceniam i chętnie przyjmę. Szkoda, że nie udało mi się jeszcze znaleźć miejsca na moją płytę FreeCD. Może coś by się z tej płyty Panu lub Pana żonie przydało. A może dostałbym od Państwa propozycję nowego programu. Projekt FreeCD jest efektem moich prywatnych zainteresowań, dlatego też umieszczam tam takie oprogramowanie, które uważam za niezbędne i nie ma tam jakichś wyszukanych aplikacji.

5. Propozycja serwera FTP.

Szanowny Panie, mój uniwersytecki komputer jest na stale podłączony do sieci i mogę udostepnić Panu konto FTP o pojemności 700MB. Jedyny problem to taki, że mój komputer znajduje się w Wielkiej Brytanii i transfer do Polski może nie być zbyt imponujący...

Staszek Zurek.

Bardzo dziękuję za propozycję - chętnie z niej skorzystam. Proszę przesłać mi niezbędne dane do obsługi konta. Postaram się jak najszybciej zaktualizować płytę i przygotować obraz.

6. FreeCD - poszukiwania serwera FTP.

Uważam że projekt jest ciekawy, nawet bardzo. Niestety na razie nie mogę zaproponować serwera FTP ale może z czasem. Poszukam wśród kolegów na uczelniach z którymi mam kontakt może ktoś na coś takiego pójdzie. Ja jedynie byłem zainteresowany listingiem programów jakie Pan już zebrał (i zakładam sprawdził). Jak już pisałem sam dużo tego typu programów używam i stąd zainteresowanie czy o czymś nowym jeszcze nie wiem.

Witold Szczypka

Dziękuję za zainteresowanie. Na szczęście właśnie pojawiła się propozycja umieszczenia obrazu FreeCD na serwerze w Wielkiej Brytanii. Jak wszystko pójdzie dobrze, to wkrótce będzie można ją stamtąd ściągnąć.

7. Obywatelska Koalicja Zielonych i Oprogramowanie Darmowe.

Witam serdecznie! Kłaniam się pięknie w imieniu powstałej w sierpniu br. roku partii Obywatelska Koalicja Zielonych (OKZ), zorientowanej na środowiska szeroko rozumianej ekologii, praw człowieka, open source. Zapraszam na nasz portal, gdzie właśnie opublikowałam notkę z odnośnikiem do Pańskiej strony www. Jestem osobiście zachwycona tym, ze OS jest wykładany na uniwersytecie i przekazuję wyrazy sympatii i uznania. Jak pan się zorientuje, portal jest dopiero w budowie, aczkolwiek trochę już tam można znaleźć. Cały portal jest dosyć, a nawet bardzo nietypowy jak na partię, gdyż jego konstrukcja z góry przekreśla możliwość shierarchizowanego przepływu informacji, co ma zasadnicze skutki także na poziomie organizacyjnym. Między innymi motywowani założeniami ideowymi ruchu Open Source założyliśmy tam encyklopedię Ludzie. W zamyśle ma gromadzić informację o osobach, których poglądy są zbieżne z naszymi. A trudno, żeby Pan nie sympatyzował, skoro już tyle zdziałał dla OS..;) Chciałabym bardzo umieścić Pańską notkę biograficzną w encyklopedii, wraz ze zdjęciem i odnośnikiem do Pańskiej strony www. Gdyby się pan zgodził, miałabym prośbę o dostarczenie mi innej fotografii niż ta z witryny, gdyż wolałabym coś mniej oficjalnego, a przede wszystkim większego formatu. A być może będzie Pan wolał się zarejestrować i sam zamieścić swoje zdjęcie w albumie Ludzie? Od pewnego czasu chodzi mi również po głowie pewien pomysł komunikacyjny na licencji GNU, ale o tym napisałabym więcej, jeśli po obejrzeniu naszej www dojdzie pan do wniosku, że współpraca może być ciekawa...

Witam! Cieszę się, że moje zainteresowania darzone są sympatią - o czym świadczy również Pani list. Bardzo jest mi miło, że zasłużyłem sobie w Pani oczach na umieszczenie mnie w galerii Ludzie. Oczywiście będę tym zaszczycony. W załączniku przesyłam Pani moje zdjęcie (mniej oficjalne) - mam nadzieję, że się nada. Serwis http://www.okz.pl wydaje mi się bardzo ciekawy i obiecuję go dokładnie obejrzeć...

8. Oprogramowanie Darmowe w natarciu...

Witam serdecznie! ... Jako kolekcjoner oprogramowania na licencji FREEWARE w najbliższym czasie mam zamiar udostępnić część swoich zbiorów w serwisie aukcyjnym Allegro (http://www.allegro.pl). W tym celu wybrałem około 350 aplikacji spośród ponad tysiąca, obecnie tworzę przejrzystą kompilację na CD. EDI 1.0 znalazł swoje miejsce pośród setek innych, znakomitych aplikacji. Muszę Pana poinformować, iż za dystrybucję tej płyty mam zamiar pobierać niewielką opłatę, która zagwarantuje mi zwrot kosztów samej płyty, opakowania, wysyłki, prowizji Allegro i amortyzację sprzętu wykorzystanego do nagrywania CD. Łączny koszt nie przekroczy 15 zł, zatem zważywszy na zawartość płyty oraz czas i starania przedsięwzięte w celu jej wyprodukowania, stanowi kwotę bardzo niewygórowaną. Płyta na Allegro trafi za 2 -4 tygodnie, choć to zależy tak naprawdę od tego, ile czasu będę potrzebował na uzyskanie zezwoleń na kopiowanie od innych firm i autorów oprogramowania. Niestety, duża część oprogramowania Freeware objęta jest restrykcjami w zakresie swobodnej dystrybucji w połączniu z pobieraniem opłat, choćby nawet za zwrotem samych kosztów. Dodatkowo tworzę przejrzyste menu nawigacyjne dla płyty, gdzie programy będą posortowane pod kątem przydatności i jednocześnie w miarę dokładnie opisane, aby potencjalny użytkownik nie był zmuszony instalować wszystkiego w ciemno. Dopiero po spędzeniu nad projektem kilkudziesięciu godzin uzmysłowiłem sobie ile jeszcze pracy przede mną. Mój pomysł jest o tyle oryginalny, iż jeśli na rozpowszechnianie danego programu wymagana jest zgoda autora - występuję o taką zgodę. Zatem nie jest to pod żadnym względem projekt nielegalny (piracki). Dotychczas na ok. 100 złożonych podań otrzymałem 2 odmowy, w jednym przypadku autor "poszedł w zaparte", w drugim dystrybucja na CD jest statutowo niezgodna z polityką firmy, która dopuszcza wyłącznie bezpośrednie pobieranie plików z jej witryny. Z wielkim żalem byłem zmuszony usunąć przedmiotowe aplikacje z listy dystrybucyjnej. Celem produkcji jest udostępnienie znakomitych, bezpłatnych aplikacji szerokiemu gronu użytkowników komputerów, którzy nie posiadają w ogóle lub posiadają wolne/limitowane połączenie z Internetem, tudzież nie są w stanie samodzielnie odszukać oprogramowania, które ich interesuje. List ten piszę do Pana, bowiem licencja zabrania pobierania opłat za dystrybucję i wykorzystywanie programu. W tym przypadku ma miejsce pierwsza okoliczność - będę pobierał zwrot kosztów rozprowadzania całego pakietu. Oznacza to także, iż EDI nie będzie sprzedawany jako taki, co z całą stanowczością podkreślam. W celu uniknięcia nieporozumień (rozprowadzanie poprzez Allegro) pragnę niniejszym wystąpić o zgodę na umieszczenie na mojej płycie EDI 1.0, jako że jest to pakiet bardzo użyteczny i cechuje się wysoką jakością. Jeśli ma Pan jakiekolwiek obiekcje, bardzo proszę o poinformowanie mnie o tym, bowiem za najważniejszy cel stawiam sobie legalność rozprowadzanego oprogramowania, co w Polsce jest, niestety, rzadko spotykane, zwłaszcza na Allegro.

Artur Szymański

Witam! Nie widzę problemu z dołączeniem programu Edi do Pana płyty, wyrażam na to zgodę - proszę jedynie, aby zarejestrował się Pan u mnie jako użytkownik. Program Edi proszę pobierać z mojej strony internetowej, a nie z obcych witryn. Może zaciekawi Pana inny mój program Hugo - ten jest przeznaczony do nauki języka Pascal. Proszę mi odpowiedzieć, czy istnieje możliwość zakupu Pana płyty po cenie promocyjnej, lub chociażby obejrzenia listy aplikacji.

Witam ponownie! Bardzo dziękuję za wyrażenie zgody na zamieszczenie programu EDI na mojej płycie! Jeśli Pan pozwoli, do płyty dołączę także HUGO, bowiem wychodzę z założenia, iż Pascal nie powinien odejść w niepamięć. Dzięki uzyskanej zgodzie stał się Pan współtwórcą tej kompilacji, zatem nie widzę najmniejszego problemu w przekazaniu Panu kopii bezpłatnie. Po prostu proszę podać adres, na który mogę ją wysłać. Lista programów jest niesłychanie długa. Sam jestem zaskoczony, iż prosty z pozoru pomysł niesie za sobą tak wielki nakład pracy. Sądziłem, iż uda mi się ją przygotować w kilka dni... No i rozczarowałem się ogromnie. Przede wszystkim programy na licencji 100% Freeware stanową niewielki odsetek kompilacji - zdecydowana większość autorów zarezerwowała sobie prawo do wyrażenia zgody przed dystrybuowaniem ich twórczości w ten sposób. Efektem małego i niewinnego zastrzeżenia jest konieczność rozesłania po całym świecie dosłownie setek podań! Tego nie da się zrobić nawet w kilka dni. Co prawda w masowej wysyłce listów mam pewne doświadczenie, bowiem ostatnio próbowałem zainteresować polskie media i organizacje sprawą oszusta z Allegro, niejakiego "Komputery00", posyłając łącznie blisko 400 listów w ciągu dwóch dni, jednakże w przypadku mojego projektu sprawa jest nader złożona. Każdy program instaluję, uruchamiam i sprawdzam jego stabilność w systemie Windows XP Home Edition, a jeśli są jakieś problemy, sprawdzam go w systemie Windows 98 SE PL. Przy okazji oceniam zgodność opisu autora ze stanem faktycznym. Potem kontaktuję się z autorem w sprawie zgody na dystrybucję. Niekiedy kontakt jest nieaktualny, i rozpoczyna się żmudne tropienie w Internecie... Po prostu chcę, aby był to projekt w 100% legalny. Jeśli nie natrafię na żaden ślad (a pochwalę się, iż wśród znajomych uchodzę za guru wyszukiwania najrzadszych danych w Internecie), uznaję program za Abandonware (oprogramowanie porzucone) i także dołączam do swojej kompilacji. Przy okazji - jeśli oprogramowanie jest typu Open Source, dołączam źródła, chyba że wiązałoby się to jakimiś trudnościami w pobieraniu (niektóre źródła nie są spakowane w jednym archiwum - dostępny jest tylko katalog, gdzie pobieranie setek plików to prawdziwa udręka - załączam wtedy link, o ile nie jest gdzieś przez autora podany).

Swoimi doświadczeniami będę dzielił się z użytkownikami płyty - tworzę menu nawigacyjne, które składa się z kategorii oprogramowania (np. Multimedia), grupy (np. Odtwarzacze) i listy programów według nazw. Klikając na nazwę użytkownik będzie miał możliwość zapoznania się z opisem danego programu i jego bezpośredniej instalacji/rozpakowania. Niestety, z programowaniem jestem nieco na bakier, jako młodzieniec tworzyłem dość skomplikowane programy tylko na Commodore 64, dziś do dyspozycji pozostaje mi Front Page i menu w formacie HTML. Dzięki temu będzie możliwość jego uruchomienia bez dodatkowych składników. Ponieważ tych programów jest ok. 350, nakład pracy będzie ogromny. A przy tym działam w pojedynkę. Możliwe, że "premiera" płyty będzie kilka razy odkładana, jednakże projektu nie porzucę - nie chcę, aby blisko 100 uzyskanych licencji poszło na marne (plus te, o które jeszcze nie występowałem). Konkludując - spodziewam się ukończenia prac za około miesiąc. Listę aplikacji (menu nawigacyjne) po kilku zabiegach dostosowujących umieszczę na jednej ze swoich witryn, będzie można zapoznać się z zawartością płyty przed złożeniem oferty. Proszę zatem o adres, na który będę mógł wysłać kopię. A na ten e-mail podeślę link do listy aplikacji, gdy tylko będzie gotowa....

Witam! Z przyjemnością czytałem Pana list ponieważ ja również jestem zwolennikiem legalnego oprogramowania. Muszę Panu pogratulować pomysłu oraz chęci - życzę również wytrwałości w dążeniu do celu. Dziękuję również, że zobowiązał się Pan do przesłania mi kopii płyty. Bardzo jestem nią zainteresowany, ponieważ w swoim środowisku również propaguję oprogramowanie legalne i tego typu pomysły budzą moją ciekawość. Poza tym ja również prowadzę podobnego typu projekt, z tym, że płyta dostępna jest za darmo i można ją pobrać ze strony internetowej http://moskit.uwm.edu.pl/~wojsob/. Byłbym zobowiązany, gdyby zechciał Pan zapoznać się z moim projektem - opinia eksperta byłaby dla mnie bardzo cenna. Ja na potrzeby mojego projektu - który nazywam FreeCD - stworzyłem mały program zarządzający. Gdyby Panu coś takiego wystarczyło to chętnie wesprę Pana w działaniach. Mam jeszcze pytanie dotyczące dystrybucji płyty: czy mogę ją dalej rozprowadzać (za darmo), czy też ma Pan co do tego zastrzeżenia?

Z niecierpliwością czekam na edycję Pana projektu...

9. TAK dla darmowego oprogramowania.

...Tak - jestem zainteresowany otwartym lub freeware'owym oprogramowaniem. Nie tylko pod Windows. Zaglądałem na Pana stronę dotyczącą projektu FreeCD. Jestem za! Sam - na własny belfrowski użytek - kompletuję w/w oprogramowanie. Czasami wypalam taką "free" płytkę dla moich uczniów. Są zdziwieni faktem, ile programów i jak bardzo zaawansowanych jest rozprowadzanych na licencji GNU lub ma status freeware. Długo muszę tłumaczyć im zasady licencjonowania wolnego programowania. Trudno im je zrozumieć.Dla nich najlepszym oprogramowaniem jest często piracka płyta od kolegi. Mam wrażenie, że to jeszcze trochę potrwa, ale może z czasem dadzą się namówić i dojdą do wniosku, że wolne nie znaczy gorsze (powolne). ;-) Podziwiam Waszą uczelnię za odwagę i pomysł: przedmiot Oprogramowanie Alternatywne to jest to! Jeśli dotrzemy z ideą wolnego oprogramowania do ludzi wykształconych (nie tylko informatycznie), to być może - za ich pośrednictwem - dotrzemy też do ich dzieci i kolegów ich dzieci i... I może wtedy hitem klasowym nie będzie kolejna piracka kopia windowsowej gry, ale jakiś przedstawiciel OpenSource... Może... Przyjrzę się bliżej Pana projektowi. Jeśli będę miał dobrego kandydata do kolekcji - dam znać. Rozumiem, że w tym projekcie chodzi o programy pod Windows. Ostatnio uciekłem trochę w stronę Linuxa. W wakacje przestawiłem jedną szkolną pracownię na Linuxa - wybrałem Linux EduCD Pana Radziewicza w wersji instalowanej na dysku. Polecam - choćby z ciekawości! http://www.simp-st.pl/ Zawiera zbiór linuxowego oprogramowania przygotowany specjalnie dla szkół. Ja sam od października uzupełniam wykształcenie - na uczelni wybraliśmy Pascala (stąd zainteresowanie Hugo) i Delphi na zajęcia z programowania. Cieszę się z tego wyboru. W wakacje zerkałem na Pythona - ale będzie musiał poczekać. ;-) Nie uważam się za maniaka i bezwzględnego fana ani Windows ani Linuxa. Spory o to, który system lepszy uważam za niepotrzebne, a rozmowy ucinam stwierdzeniem: zależy do czego. Ważne, żeby użytkownik miał wybór! Przepraszam - trochę się rozpisałem! Pozdrawiam z Podbeskidzia!

Wojciech Zuziak

Dziękuję bardzo za miłe słowa. Przedstawiony przez Pana punkt widzenia, dotyczący legalności oprogramowania, pokrywa się dokładnie z moim - również uważam, że w tym obszarze zostało jeszcze dużo do zrobienia i że osoby odpowiedzialne za wychowywanie kolejnych pokoleń powinny więcej uwagi poświęcać temu aspektowi...

Będę również wdzięczny za propozycje związane z zawartością płyty FreeCD.

10. Edi w biurze projektowym.

Szanowny Panie Wojciechu! Zwracam się do Pana z prośbą o zarejestrowanie i zgodę na legalne użytkowanie programu Edi v1.1 na jednym stanowisku komputerowym w Wydziale TP - ZRE Katowice S.A. Program wykorzystany będzie do tworzenia programów umożliwiających szeroko rozumiane wspomaganie prac inżynierskich. W Wydziale Techniki (TP) Zakładu Turbin i Armatury będącym jedną z kilku jednostek projektujących Zakładów Remontowych Energetyki Katowice S.A., praktyka pokazuje, że pewne prace (obliczenia) wymagają i znacznie przyspieszają proces projektowy, przy wykorzystaniu własnych procedur obliczeniowych, a sytuacja na rynku i specyfika wymagań, rodzi konieczność tworzenia ich we własnym zakresie. Fortran jako język stosunkowo prosty a zarazem funkcjonalny, umożliwia szybkie stworzenie, programów. Zainteresowałem się Pana programem i uznałem, że program Edi v.1.1 będzie pomocnym narzędziem w naszym biurze ..... z pozdrowieniami, inż. Krzysztof Dembiński - specjalista technolog, Wydz. TP, Zakład Turbin i Armatury - ZRE Katowice S.A.

Krzysztof Dembiński

Witam! Cieszę się, że mój program może być pomocny również w Pańskim biurze konstrukcyjnym. Licencja zezwala na dowolne jego wykorzystanie (również w firmie komercyjnej) - ja wymagam jedynie podstawowej informacji o jego użytkowniku. W związku z tym, może Pan instalować mój program na dowolnej liczbie komputerów i mogą z niego korzystać również inne osoby - w tym przypadku powinny się one jednak imiennie zarejestrować. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące budowy programu, jego funkcjonalności, występujących błędów, itp. Życzę przyjemnej pracy...

11. FreeCD się podoba.

Witaj!!! Na wstępie chciałem poinformować o fakcie iż pobrałem sobie tą płytkę i wypaliłem. Jest ona po prostu wspaniała :) !!! ... Chciałem również zapytać za pomocą jakiego programu została ona zrobiona ?? Gdyż chciałbym zrobić podobną :). Proszę o informację.

Daniel Lorens

Witam! Przyjemnie jest usłyszeć słowa uznania - dziękuję za nie bardzo. Jeśli chodzi o płytę to obraz zrobiłem przy pomocy programu Burn4Free, zaś program zarządzający napisałem w Delphi. Być może zamiast tworzyć własny projekt, połączymy siły i razem opracujemy następną wersję płyty (propozycje programów). Na dysku mam już zaktualizowane wersje programów z FreeCD - kilka usunąłem i coś tam jeszcze dodałem. Podkreślam, że w projekcie nie chodzi mi o wrzucanie wszystkiego co się da (tak się robi zazwyczaj na różnych serwisach z oprogramowaniem), bo i tak nie wiadomo co wybrać, ale o zaproponowanie najlepszych możliwych programów do realizacji podstawowych zadań (trochę więcej o tym znajduje się w mojej prezentacji dostępnej na FreeCD: "Cechy dobrego programu"). Staram się, aby płyta była możliwie uniewersalna i były na niej programy potrzebne dla każdego (rodzaj niezbędnika). Prawdą jest jednak, że brakuje mi jeszcze pewnego typu aplikacji - np. studenci pytają mnie ciągle o programy typu CAD lub programy do modelowania - na FreeCD znajdują się pewne programy z tego zakresu, ale są one dość trudne w obsłudze i nie spełniają oczekiwań studentów - przyzwyczajonych do nielegalnych wersji najlepszych pakietów oprogramowania. Poza tym na FreeCD umieszczam te programy, których sam używam - na pewno brakuje tu jakichś grup programów. Nie ma tu również narzędzi do programowania - mam ich zbyt dużo, żeby się zmieściło na FreeCD (ale zastanawiałem się, czy nie dać np. grupy "Tworzenie WWW" lub "Programowanie" z kilkoma chociażby programami). Chętnie wysłucham wszelkich sensownych propozycji i sugestii...

12. "Miły" Edi.

Pozwoliłem sobie ściągnąć obie wersje Edi oraz kurs Fortran-a w pdf-ie. Muszę przyznać, że Edi jest bardzo miłym w obsłudze narzędziem (od razu przesiedziałem nad nim noc). Wyrazy uznania.

Piotr Tomaszewski

Dziękuję za słowa uznania. Proszę tylko nie przesadzać z tym siedzeniem w nocy - źle się to odbija na zdrowiu...Ciekawi mnie, które elementy Panu się spodobały najbardziej i czy zauważył Pan jakieś błędy. Bardzo proszę o podanie krótkiej informacji o sobie, podobnie jak to uczyniły inne osoby zarejestrowane na mojej stronie. Życzę przyjemnej pracy...

13. Zapał do FreeCD.

Gratuluję znalezienia serwera dla projektu FreeCD. Niestety jakość pobierania jest bardzo słaba. Gdybyż to było FTP. Próbowałem ściągnąć projekt niestety zbyt długo by to trwało. /Szkoda że szkoła żony niestety nie posiada własnego serwera na umieszczenie takiej ilości danych./ Opisana zwartość jest bardzo interesująca. Znalazłem nawet kilka niesztampowych aplikacji. Przyznam, że myślałem że pański zapał osłabnie...

Waldemar Milewski

Dziękuję, ale gratulacje powinien otrzymać głównie Pan Stan Żurek, który udostępnił mi miejsce na swoim serwerze (znajdującym się niestety w Wielkiej Brytanii). Ja w pracy posiadam szybkie łącze i podczas testów nie miałem problemu ze ściągnięciem obrazu płyty. Zdaję sobie jednak sprawę, że dla osób dysponujących słabszym transferem, pobranie całości może stanowić znaczny problem. Zawsze jeszcze można skorzystać z jakiegoś menagera pobierania (polecam WackGet). Oczywiście byłoby lepiej, gdyby obraz znajdował się gdzieś w Polsce, niestety jak dotąd nie otrzymałem żadnej innej oferty (co wiąże się pewnie z "darmowością" całego przedsięwzięcia). Być może kiedyś znajdzie się ktoś, kto będzie dysponował możliwościami technicznymi oraz chęcią pomocy. Szkoda, że mój Uniwersytet nie jest zainteresowany projektem - byłem u Administratora sieci i niestety, odmówiono mi rozszerzenia pojemności mojego konta www...

Miło mi, że Pan odwiedza czasem moją stronę i śledzi rozwój projektu FreeCD. W miarę dostępnego czasu będę się starał ją uaktualniać i uzupełniać, chociaż cel główny - stworzenie własnej strony WWW - już osiągnąłem i swoją energię będę teraz kierował w realizację innych moich pomysłów...

14. Moja strona przynosi oszczędności.

Dzień Dobry. Chciałem podziekować za stworzenie serwisu gdzie znalazłem potrzebne mi informacje, ktore mam nadzieje pozwolą mi dobrze przegotować sie do tego przedmiotu. Pozwala mi to zaoszczędzić trochę pieniedzy...

Michał Sobolewski

Dziękuję - lubię takie listy, z których wynika, że moja praca na coś się rzeczywiście przydaje. Ciekawi mnie, które elementy mojego serwisu Panu się przydały i dlaczego - byłbym wdzięczny za krótkie rozwinięcie tego tematu....

15. Pomoc dla dyplomanta z WAT-u.

Jestem studentem V roku WAT-u własnie zabieram się do pisania pracy magisterskiej na temat erozji kawitacyjnej, jeżeli ma Pan jakieś informacje na ten temat to bardzo byłbym wdzięczny za udostępnienie. Z góry dziekuję.

Piotr

Witam! Istotnie mam trochę materiałów o erozji kawitacyjnej - nie jest tego wiele, ale jeżeli chce się Pan z nimi zapoznać to zapraszam do Olsztyna. Materiały mam w postaci drukowanej (kilka artykułów) oraz elektronicznej (głównie strony internetowe ze zdjęciami oraz moja prezentacja multimedialna o kawitacji) - dopuszczam możliwość zrobienia ksero lub przegrania na CD części tych materiałów.

Pan Piotr odwiedził mnie w Olsztynie, gdzie udostępniłem mu wszelkie posiadane przeze mnie materiały dotyczące erozji kawitacyjnej i kawitacji w ogóle. Cieszę się, że mogłem w ten sposób komuś pomóc.

16. Seminarium "OpenSource".

Witam serdecznie. Z ideą Wolnego Oprogramowania spotkałem się jakiś czas temu, myślę że do tego trzeba dorosnąć, na dzień dzisiejszy 90% oprogramowania które stosuję to właśnie oprogramowanie na licencji GPL. Jestem nauczycielem w ZSZ Nr 1 w Dębicy. Chciałem się zapytać, czy mógłbym zorganizować seminarium dotyczące tego tematu z wykorzystaniem Pana prezentacji (.pdf) i czy mogę po seminarium rozdać płyty FreeCD Pańskiego autorstwa. Dziękuje z góry.

Jacek Parys

Witam! Nie ma problemu. Może Pan dowolnie korzystać z mojej prezentacji. Rownież płytę FreeCD może Pan dowolnie dystrybuować - zgodnie jednak z zasadami jej licencji. Mam nowszą wersję FreeCD, ale nie mogę jej obecnie wgrać na serwer - problemy z połączeniem. Skoro organizuje Pan seminarium dotyczące Oprogramowania Alternatywnego warto by było zaprezentować również ktorąś z płyt Linux LiveCD - polecam dystrybucje Knoppix, LinuxEDU lub/i Aurox. Ludzie, którzy nie zetknęli sie wcześniej z tego typu technologią, są zazwyczaj bardzo zdziwieni i zaskoczeni. Jest to dobry sposób na zapoznanie się z Linuxem...

Witam. Dziękuje bardzo za pozwolenie korzystania z prezentacji, jest tak dobrze zrobiona że pozwolę sobie ją w całości lub prawie w całości przedstawić, nie zapominając oczywiście o wymienieniu Pana jako jej twórcy, płyta FreeCD zostanie oczywiście rozprowadzona zgodnie z licencja GPL :). Mam nadzieję że Dyrekcja mojej szkoły przychyli się i zasponsoruje pewną ilość płyt CD do rozdania. Dystrybucje Knoppix, MandrakeMove oraz Aurox Live są mi znane, postaram się również na pokazanie którejś z nich podczas seminarium. Dam Panu znać jak mi poszło, pozdrawiam ciepło, życzę wielu sukcesów i radości ...

Witam! Również życzę powodzenia w Pana przedsięwzięciu i czekam na wyniki seminarium. Ciekawi mnie zwłaszcza Pańska publiczność - czy będą to tylko uczniowie czy również nauczyciele - oraz jej reakcje. Pozdrawiam z Olsztyna...

17. Fortran trudnym językiem?

Niedawno ściągnąłem pański kompilator, aby poćwiczyć w nim pisanie programów w fortranie. Jestem początkujący i robię to dla zabawy z możliwym przyszłym praktycznym wykorzystaniem. Z tego co mi wiadomo Fortran jest trudnym językiem, ale ja się nie zniechęcam tak łatwo, a ponadto mam - jak sądzę - dobry podręcznik. C którym również się interesuję, ale to nieco później - okazał się dla mnie nieco bardziej - nazwijmy to - zakręcony. W związku z tym wynika moje pytanie - może Pan zdoła mi jakoś pomóc: Czy istnieje możliwość podpięcia bibliotek graficznych do kodu programu, a jeśli tak, to jak to zrobić, by móc stworzyć graficzny interfejs napisanego przez siebie programiku - choćby bardzo prostego. Jeśli odpowiedź jest skomplikowana i jeden mail nie starczy na odpowiedź to będę wdzięczny również za odesłanie mnie do dostępnej w Internecie literatury, choćby po angielsku. Ja wciąż szukam, ale nie mam w tej kwestii zbyt dużego doświadczenia i nie znam żadnych przydatnych linków. Jeśli okaże się, że takową bibliotekę trzeba sobie stworzyć samemu to też mnie ten fakt nieprzeraża, ale również nie wiem jak to się robi. Po prostu chciałbym gdzieś znaleźć takie podstawy po przeczytaniu których będę wiedział co robię :-)

Przemek

Witam! Fortran jest językiem banalnie prostym - przynajmniej w wersji g77 (taka wersja jest w Edi). Cały język składa się z kilkudziesięciu słów kluczowych. Lista słów znajduje się na rozwijalnej liście umieszczonej w pasku narzędzi Ediego. Oprócz tego w g77 występują funkcje wewnętrzne - aby je zobaczyć należy nacisnąć Ctrl+Spacja. Polecam również zapoznanie się z moim skryptem dostępnym w Edim oraz przykładami znajdującymi się w katalogu Dane - praktycznie każda instrukcja posiada własny przykład.

Z Twojego listu wynika, że nie bardzo rozróżniasz pojęcia biblioteka graficzna i GUI. W Fortranie g77 można tworzyć programy graficzne z wykorzystaniem biblioteki DISLIN. Umożliwia ona tworzenie różnego typu wykresów, schematów, itp. Tyle, że wszystko będzie działało w trybie konsolowym - a nie w trybie okienkowym jak przeciętna aplikacja w Windows. G77 nie posiada możliwości tworzenia Graficznych Interfejsów Użytkownika (GUI). Można to rozwiązać wykorzystując inny język programowania - np. Deplhi - w którym tworzy się nakładkę graficzną na program w Fortranie. Co do linków to polecam moją stronę internetową: www.moskit.uwm.edu.pl/~wojsob.

... i jeszcze jedno - skoro używasz Ediego to powinieneś się zarejestrować.

18. Moja strona i kolory.

Dzień dobry. Nie wiem kto Panu podpowiedział kolorystykę strony www, ale kolory sa fatalne. Czarne litery na jaskrawym zielonym tle są zupełnie nieczytelne. Proponuję zmienić kolor czcionki na biały albo przyciemnić lub nieco "złamać" zielone tło, albo jedno i drugie. W obecnym stanie nie da się tego po prostu czytać...

Szczepan Marchewka

Witam! Jest Pan pierwszą osobą, która zwraca mi uwagę na kolorystykę. Zazwyczaj otrzymuję pozytywne opinie co do strony graficznej serwisu i nikt nie skarży się na trudności w jej czytaniu. Nie wiem jakiej używa Pan przeglądarki, bo ja stronę testowałem w przeglądarkach IE, Mozilla, Konqueror i nie zauważyłem, aby z kolorami było coś nie tak. Nie wydaje mi się, aby kolor tła można było nazwać jaskrawozielony - byłbym wdzięczny za informacje, jakiej przeglądarki Pan używa oraz za Screen z Pańskiego ekranu (chciałbym się upewnić, że mówimy o tych samych kolorach). W załączniku przesyłam moją wersję wyglądu strony. Dziękuję za Pana opinię.

19. Pomoc z Geometrii Wykreślnej.

Potrzebuje pomocy!!!!!!!!!!! Mam zadanie i nie wiem jak się do niego dobrać. Zadanie jest tego typu: mam dwie proste równoległe które wyznaczają płaszczyznę oraz trzecia prostą która przecina te proste. musze wyznaczyć kąt miedzy ta prostą i płaszczyzna. za udzieloną pomoc z góry dziekuję

Seba

UWAGA: nie udzielam internetowych kursów Geometrii Wykreślnej! Bardzo proszę nie kierować do mnie podobnych listów - nie będę na nie odpowiadał. Wyjątkiem są pytania od studentów, z którymi mam osobiście zajęcia - w takim wypadku proszę podać kierunek studiów, specjalność, numer grupy oraz imię i nazwisko. Jeżeli będę dysponował czasem to spróbuję pomóc...

20. Kod źródłowy.

Dzień dobry. Przypadkowo znalazłam Pana stronę internetową i właśnie na niej znalazłam program, który mnie interesuje. Chodzi mi o program z delphi "kolory" i mam do Pana małą prośbę: otóż czy mogłabym od Pana uzyskać kod programu właśnie tego "kolory", bo niestety nie wiem jak zrobić żeby przy pomocy scrollbar kolory mi się przyciemniały i rozjaśniały bo to mam w osobnych procedurach i nie wiem jak to połączyć do jednego suwaka. Z góry dziękuję za pomoc uzyskaną od Pana.

Kamila

Nie ma sprawy..

21. Ciekawe linki.

Witam! Być może, przyda się kilka linków:

[hm, ciekawe]

bardzo mocna selekcja wg mnie zasługujacych na dogranie do iso

[notatnik zamienniki]

[video]

[video strumieniowe zapis na dysk]

[zadania w windows]

[procesy]

[menadzer plikow]

[pakery]

[drukarka wirtualna {pdf}]

jeśli potrzebuje lepsze pdf-y z linkami, bookmarkami stosuje FOP + dodatki

prosty bat: druk.bat plik.html plik

d:
cd D:\usr\progz\java\FOP\
java -jar css2xslfo.jar %1 -fo temp.fo
fop -c conf/userconfig.xml -fo temp.fo -pdf d:\%2.pdf
del temp.fo

przedtem trzeba pamietać o czcionkach z ttf do xml [ttfreader] aby byly polskie litery...

[edytor www]

[net downloader]

[spyware]

[system] dodatkowe komendy ls, touch itd...

[mp3]

[grafika przeglądarka obrazków]

[wektory] cala rodzinka

[net narzędzia]

[email] "seryjni mordercy" wyciagaja z bazy outlooka wszystkie maile i zapisuje jako pliki eml idealna sprawa dla zapracowanych adminow

[komunikatory] jabber+blog+gg+tlen itd...

[pluginy do przegladarek - tych ktorych zazwyczaj nielubimy]

[VRML]

[svg]

Mam znacznie większy spis oprogramowania zarówno dla linuksa jak i windows, w razie czego podeślę - może się panu przyda. Linki zbieram bardzo dawno coś około 4 lat.

Szymon Sobieraj

Witam! Dziękuję bardzo za zbiór Pana linków - część już przejrzałem. Zadał Pan sobie dużo trudu aby opracować taki spis. Część z tych programów i linków znam. Niektóre z nich są na płycie FreeCD v 2.0 (np. nvu); niektóre nie pasują ze względu na licencje (np. sherwerowy - chociaż bardzo dobry i mi znany - program Volcov Commander); inne znów są dla mnie dość egzotyczne i mało związane z zagadnieniami, którymi się zajmuję (np VRML lub svg).

Ideą płyty FreeCD jest dostarczenie możliwie najlepszego - i darmowego - oprogramowania do realizacji określonych zadań. Dlatego też staram się nie zamieszczać wielu programów do robienia tych samych rzeczy (choć zdarzają się wyjątki). Przykładem może być przeglądanie grafiki: ja używam programu IrfanView i uważam, że jest on bardzo dobry. Alternatywą może być - również mi znany - XnView: to jest kwestia gustu. Zastanawiałem się już nad dodaniem tego programu do FreeCD (być może jeszcze to zrobię chociaż miejsca na płycie jest coraz mniej).

Jestem Panu bardzo wdzięczny za informacje, a w szczególności:

W miarę dostępnego czasu będę się starał zapoznać z pozostałymi Pana propozycjami. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam...

Witam! Do działania FOP-a potrzebny jest JRE z www.java.com - być może ma pan microsoftową maszynkę javy, a wiekszość ludzi potrzebuje maszynę tylko dla przeglądarki. Przydatne tutoriale po polsku:

Dla mnie FOP jest przydatny do tworzenia pracy magisterskiej i prostych prezentacji jako swego rodzaju zamiennik powerpointa Można w poleceniach za-embedować plik svg [co prawda taki svg z sodipodi nie zawsze się da włączyć] pliki jpeg, gif, png, tworzyć nagłówki, styl dla pracy [css] itd., co pozwala się skupić na zwykłej pracy mgr. Po prostu dopisuje kolejny plik tekstowy do listy include.fo i mam w miarę przejrzysty plan pracy rozdział - plik. Rozumiem rownież że shareware to nie gnu, po prostu z rozpędu podałem.

22. O Hugo...

Dzień dobry. Edytor Hugo bardzo mi się podoba, choć na początku miałem problemy z integracją edytora z kompilatorem. Jakiś czas temu też napisałem taki edytor do Pascala, ale Hugo jest dużo bardziej rozbudowany. Mam jedno pytanie co do kompilatora FreePascala, dlaczego korzysta Pan z ppc386.exe, a nie z fpc.exe? Pytam, bo właśnie nie wiem, dlaczego jedni kompilują przez fpc.exe a inni przez ppc386...

Krzysztof Piechowicz

Witam! Dziękuję za rejestrację oraz pochlebną opinię o programie Hugo - z czasem zapewne zauważy Pan w nim z pewnością wiele niedociągnięć i błędów. Hugo jest projektem wtórnym - wywodzącym się z programu Edi - dlatego też nie jest tak dopracowany. Zauważyłem, że podczas przeróbki Edi na Hugo, nie wszystkie elementy zostały uwzględnione: przykładem błędu może być chociażby narzędzie "Bloki", zawierające składnię Fortrana zamiast Pascala. Jak będę dysponował odpowiednią ilością czasu, spróbuję jeszcze popracować nad tym projektem, chociaż podkreślam, że nie ma on wysokiego priorytetu.

Co do kompilatora: właściwie nie wiem dlaczego używam ppc386.exe a nie fpc.exe - tak jakoś wyszło. Ściągnąłem kompilator z Internetu, zainstalowałem i zadowoliłem się tym że działa...

Zastanawiam się również czy warto dodawać kilka kompilatorów - może lepiej skupić się jedynie na FreePascalu? Co Pan o tym uważa?

Dzień dobry, Co kompilatora to wydaje mi się, że rzeczywiście należałoby się skupić na Free Pascalu, choć też dobrze jak jest opcja zintegrowania z innym. Ja swój edytor od razu zintegrowałem z FreePascalem, tak więc po zainstalowaniu od razu można kompilować za pomocą właśnie FP. Kilka kompilatorów jest na pewno zaletą Huga, choć szczerze to nie spotkałem się z użyciem tmt lub gnu, jedynie TurboPascal lub własnie FreePascal. Pozdrawiam...

Witam! Dziękuję za opinię. Szczerze mówiąc to bardzo lubię zabawy z programowaniem, a edytory Edi i Hugo (oprócz pakietu Multi Flower 2D i Analizatora FFT) stanowią sztandarowe moje produkty. Chętnie zająłbym się ich rozwojem - nie mam jednak obecnie wystarczającej ilości czasu. Poza tym tego typu działalność nie jest w moim miejscu pracy zupełnie doceniania - odnoszę wręcz wrażenie, że postrzegane jest to jako "dziwactwo". Nie jest to budujące - a przecież dzięki mojej stronie internetowej (koledzy z pracy też się dziwią, że mi się chciało) oraz mojej działalności dydaktycznej (programy komputerowe, wykłady multimedialne) reklamuję Uczelnię, co w kontekście nadchodzącego niżu demograficznego może być dość istotne....

Jeśli chodzi o edytor Hugo - to wiem, że zawiera on pewne błędy i należałoby go poprawić. Być może zajmę się tym w najbliższym czasie....

23. Problemy z Edim.

Zacząłem właśnie go testować i mam problem z kompilacją: nazwa 'g77.exe' nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnętrzne lub zewn...... i nie tworzą się pliki wykonawcze *.exe. W czym jest problem? Z góry dziękuję za pomoc...

Aby działał kompilator G77 (i wiele innych) należy zmodyfikować zmienne PATH i LIBRARAY w systemie. Ja to robię poprzez plik autoexec.bat. W tym celu należy w menu Ustawienia wybrać opcje Autoexec - modyfikacja. W celu sprawdzenia użyj Autoexec - podgląd, powinno się tam pojawić coś takiego:

rem Kompilator G77:
set PATH=C:\PROGRA~1\Edi\Bin;C:\PROGRA~1\Edi\Dislin\Win;%PATH%
set LIBRARY_PATH=C:\PROGRA~1\Edi\Lib;%LIB%
set DISLIN=C:\PROGRA~1\Edi\Dislin

Zrestartuj komputer i powinno być OK.

24. Hugo - uwagi.

Dzień dobry. Zainstalowałem sobie program HUGO (za namową CHIP- a), żeby zapoznać się z możliwościami systemu. Niestety u mnie nie działa URUCHOM z menu System. Nawet dla programu Test.pas. Zresztą nie byłbym pewien nawet kompilacji. Jakieś okienka się otwierają, na oko wygląda nawet nieźle. Tylko nie umiem znaleźć informacji na temat konfiguracji programu. Moze ich nawet nie ma. .... Spotkałem rownież mały plik - licencja.txt .... który nie jest zgodny z reklamą w CHIP-ie.

Odnośnie kompilacji: aby program Hugo kompilował kod źródłowy do postaci wykonywalnej, polecenie kompilacji musi być rozpoznawalne przez system. Inaczej mówiąc ścieżka do katalogu, w którym znajduje się dany kompilator, musi być dodana do zmiennej systemowej PATH. W Hugo istnieją dwa sposoby dodania ścieżki do zmiennej PATH:

Warto wiedzieć jeszcze jedną rzecz: Hugo przed kompilacją tworzy plik k.bat, w którym zapisane są wszystkie potrzebne polecenia - właściwa kompilacja odbywa się poprzez uruchomienie tego pliku. Dlatego też warto czasami przejść do okna DOS-owego (w Windows XP instrukcja cmd), wpisać K i nacisnąć ENTER - zobaczymy wówczas przebieg kompilacji. Jeżeli uruchamiamy kompilację bezpośrednio z Hugo (klawisz F9), to może się zdarzyć, że okienko poleceń szybko zostanie zamknięte i nie będzie wiadomo, jaki pojawił się błąd (zamykanie okienek jest sprawą systemu operacyjnego).

Odnośnie testu kompilatora: aby sprawdzić, czy kompilator działa (na przykładzie test.pas we FreePascal) należy skasować plik test.exe (jeżeli istnieje) w katalogu ..\FreePas\Examples\, a następnie wykonać kompilację (F9). Jeżeli po chwili plik test.exe pojawi się w tym katalogu, to znaczy, że kompilator działa. Jeżeli nie to należy skorzystać z informacji przedstawionych w poprzednim akapicie.

Odnośnie informacji konfiguracyjnych: istotnie, w pakiecie instalacyjnym nie umieszczałem żadnych informacji co do konfiguracji i obsługi programu. Podczas pisania Hugo starałem się, aby spełnione zostały podstawowe standardy interfejsu i obsługi tego typu programów, dlatego też nie uważam za konieczne opisywanie działania każdego klawisza czy opcji w menu - starałem się aby były one możliwie intuicyjne (poza tym przy klawiszach dodałem podpowiedzi w postaci "dymków").

Co do konfiguracji kompilatorów to jest to wiedza ogólna, nie związana z programem Hugo. Każdy, kto miał do czynienia z kompilatorami pochodzenia DOS-owego powinien wiedzieć, że do ich poprawnego działania należy skonfigurować zmienną PATH (ewentualnie LIBRARY i INCLUDE). Dlatego też nie uznałem za konieczne opisywanie konfiguracji każdego kompilatora - informacje takie zawarte są zazwyczaj w dokumentacji kompilatora.

Odnośnie pliku licencja.txt: ups, jest to przeoczenie z mojej strony. Plik ten zawiera starą wersję licencji, która obecnie NIE OBOWIĄZUJE. Obowiązujące jest to, co napisane jest w licencji na mojej stronie lub w programie Hugo, w okienku Info (menu Pomoc). Za błąd przepraszam i postaram się go jak najszybciej poprawić.

Rzeczywiście chodziło o konfigurację programu. Opisy, które znalazłem na plikach w kartotece HUGO, po zainstalowaniu programu, zawierają tyle różnych opcji, że można się zniechęcić. Ja rozumiem, że w implementacji Hugo są trzy kompilatory i pewnie można łatwo dodać dalsze. Trochę eksperymentowałem z ustawieniami programu, w chwilę po wysłaniu listu, ale tak naprawdę tylko liznąłem temat. To co mnie niepokoi, to fakt, że przykładowe programy nie wykonują się tak jakbym się spodziewał, znając np. Turbo Pascal. Na przykład okienko dosowe z wykonaniem przykładu z trójmianem kwadratowym zamyka się zaraz po podaniu danych, nawet jak dodam readln na końcu programu. Może się to samo wyjaśni, ale chciałem doradzić synowi korzystanie z Hugo i Free Pascala, syn w tym roku pisze maturę. Turbo Pascal też mam, ale spodziewam się, ze Free Pascal to coś więcej, że pozwoli pisać programy do Windows. Że może operować długimi nazwami plików, czego nie da się zrobić w DOSie. Może się mylę i za dużo sobie obiecuję, proszę mnie wyprowadzić z błędu. Ponieważ z kompilatorow bedą pewnie korzystać młodzi ludzie i nauczyciele, podejrzewam, że przydałoby się umieszczenie na sieci przykładowych informacji o parametrach kompilatorów, scieżkach PATH, i.t.d. Ja mam do czynienia z DOSem od kilkunastu lat, ale młodzi nie bardzo. Większość narzędzi jest pod Windows lub Linuxa, a tam konfiguracja jest "automatyczna" w czasie instalacji programu. A AUTOEXEC.BAT i CONFIG.SYS zazwyczaj są atrapami i standardowo są niewidoczne dla użytkownika. Dziekuję za uwagi na temat konfiguracji programu, ale mam nadzieję, że również i inni użytkownicy będą mieli ułatwiona pracę z programem.

Cieszę się, że poradził Pan sobie z konfiguracją. To prawda, że przydałby się jakiś "help" do Hugo, ale mam za mało czasu, żeby się tym zająć. Może uda mi się zachęcić jakiegoś studenta do tego zadania... albo może któryś z użytkowników?

Odnośnie automatycznej instalacji: uważam, że trochę teorii nie zawadzi, tym bardziej, że nie trzeba samemu wpisywać tekstu do plików konfiguracyjnych - wystarczy wybrać opcję w menu. Dzięki temu użytkownik będzie miał pojęcie, że jest tam jakaś zmienna PATH i że niektóre kompilatory wymagają modyfikacji tej zmiennej. Poza tym FreePascal wymaga konfiguracji położenia bibliotek - jest to definiowane w pliku ppc386.cfg w katalogu ..\FreePas\Bin\, a to już Hugo załatwia sam i nie trzeba się już martwić.

Odnośnie możliwości FreePascal: muszę przyznać, że tak na prawdę to nie znam FreePascala - napisałem tylko kilka prostych programów. Wiem jednak, że możliwości tego języka są dość duże - wystarczy chociażby popatrzeć na projekt Lazarus, który jest darmową wersją środowiska Delphi (niestety dużo mu jeszcze do oryginału brakuje), a bazuje właśnie na FreePascalu. Poza tym w sieci znaleźć można sporo materiałów związanych z językiem FreePascal: kursy, przykłady, sztuczki - z tym, że zazwyczaj w języku angielskim.

Mam nadzieję, że jakiś student da się namówić i napisze HELP. Bo ja nie wierzę, że poza garstką specjalistów ktoś samodzielnie skonfiguruje HUGO. A jeśli w otoczeniu użytkownika nie będzie "złotej raczki", to rzuci tylko kilka słów uznawanych za obelżywe i przestawi się na Delphi, chociaż tak naprawdę nie widziałem PORZĄDNEGO podręcznika do Delphi. Ja pewnie się zabawię Hugo, bo może mój syn będzie go wykorzystywał. Zresztą z opisów, które sobie wydrukowałem (jest tego pare kilo), wysnuwam wniosek, że można pod Windows kompilować programy dla Linuxa. Może się mylę, ale nie zaszkodzi wypróbować. Nie chcę się bowiem bawić w tworzenie i uruchamianie programów pod Linuxem, po prostu nie mam na to czasu. Jeżeli będę miał jakieś osiagnięcia, być może podzielę się nimi z Panem.

Nie wiem, dlaczego uważa Pan wciśnięcie opcji w menu za problem specjalistyczny. Jak ktoś chce się zająć poważniej programowaniem, to powinien wiedzieć podstawowe rzeczy o kompilatorach. Oczywiście zawsze jest Delphi - tam nic nie trzeba wiedzieć o kompilatorze: wystarczy zainstalować środowisko i bawić się we wstawianie buttonów i labeli. Z tym, że Delphi nie jest tak całkowicie darmowy (niestety) ...

Program Hugo jest nakładką na kompilator Free Pascal (i inne), przeznaczoną dla środowiska Windows. Oczywiście w oryginalnej dystrybucji języka również znajduje się edytor - ma on jednak postać DOS-ową i nie wydał mi się najwygodniejszy. Hugo to tylko zwykły edytor tekstu, przystosowany do pracy z pewnego rodzaju plikami. "Help" byłby oczywiście wskazany, ale nie jest niezbędny. Bo czy trzeba tłumaczyć co znaczą pozycje w menu PLIK albo EDYCJA? W Hugo jest zaledwie kilka mniej typowych pozycji, związanych głównie z kompilacją kodu (tu pomocna będzie dokumentacja dostarczona z kompilatorem lub zasoby Internetowe). Poza tym zawsze można mnie zapytać o działanie niejasnych elementów Hugo.

Z niecierpliwością czekam na Pańskie programy - jak wspomniałem, ja sam nie używam teraz Free Pascala. Chętnie dodam je do ubogiego obecnie zestawu przykładów.

25. FreeCD - błędy w projekcie.

Pozwoliłem sobie obejrzeć projekt jak w tytule i stwierdzam: nie na wszystko co ,,Free'' jest rzeczywiście udzielana licencja sugerowana nazwą. Dla przykładu:

Proponuję uważnie przeczytać warunki licencji każdego programu i uwzględnić te informacje explicite w opisie zawartości oraz stronie głównej projektu, ponieważ treść strony wprowadza w błąd mniej doświadczonych internautów. Życzę powodzenia w ewentualnych rozmowach ze stosownymi służbami administracji specjalnej...

Dziękuję bardzo za uwagi dotyczące projektu FreeCD - chciałbym się do nich odnieść:

Projekt FreeCD jest projektem hobbystycznym jednej osoby (próbowałem zachęcić do współpracy studentów, ale nie bardzo to wyszło) i nie wykluczam, że może zawierać dużo poważniejsze błędy. Może to wynikać chociażby z tego, że:

Chciałbym Panu szczególnie podziękować za zwrócenie mi uwagi na interpretację słowa FREE. Aby nie wprowadzać w błąd potencjalnych użytkowników płyty, na stronie projektu dodam informację o licencjach, które wziąłem pod uwagę oraz wyjaśnię dokładnie ich znaczenie.

Zgadza się, że nie zawsze licencje są od razu jawnie widoczne. Pewnie to taki rodzaj działań marketingowych. Projekt jako taki jest interesujący i godny wsparcia choćby moralnego :) Ze swej strony do antywirusów mogę podrzucić adres: http://www.clamav.net/ projekt całkowicie freeware...

26. Błędy w wykładach.

Witam. Idąc tropem serwisu linux.pl trafiłem na Panską str. a tym samym wykład dot. alternatywnego oprogr. Na poczatku gratuluję ciekawej realizacji tematu od str. teoretycznej jak praktycznej (FreeCD). Niemniej jak to bywa w słowie pisanym, wkardło się kilka literowek, które wyłapałem:

Pozdrawiam i życzę wytrwałości w poszerzaniu horyzontow informatycznych.

Łukasz Purgal

Witam - dziękuję za zwrócenie uwagi na błędy. Słowo "beckup" miałem już poprawione w domu (nie wrzuciłem tylko tej wersji na serwer) zaś błąd w "Max OS X" został niechcący przeniesiony z portalu www.linux.pl - co uważam poniekąd mnie usprawiedliwia :) Na pewno jednak znajdzie się w moich wykładach więcej takich "krzaczków" - oby krytyka zawsze dotyczyła jedynie takich spraw...

27. Komentarz do wykładów.

Witam, ja również jestem nauczycielem akademickim (w Krakowie). Wspólnie ze z kolegą prowadzimy przedmioty związane z informatyką w Elektroenergetyce, i również staramy się zaszczepić studentom wiedzę na temat oprogramowania Open Source, które naszym zdaniem jest jedyną alternatywą dla studentów chcących pozostawać w zgodzie z prawem (tj. mieć oprogramowanie legalne).

Gratuluję oprawy graficznej wykładów (to naprawdę ciężki kawałek chleba) i pomysłu przedmiotu. W naszych realiach ekonomicznych jest to wskazane....

Artur Gancarz

Witam! Dziękuję Panu za słowa uznania - ja również uważam, że należy odzwyczajać młodzież od "piractwa". Sam to co prawda robiłem jak byłem na studiach, ale wówczas nie było żadnej alternatywy - nie miałem też wówczas odpowiedniej "świadomości". Teraz są zupełnie inne czasy i - jak wskazują na to badania poważnych firm (np. IDC) - oprogramowania OpenSource już nic nie zatrzyma. Jego udział w branży IT będzie coraz większy, wzrośnie też jego znaczenie na rynku. Sukcesem w tej dziedzinie może być zablokowanie (zresztą przez Polskę) patentów na oprogramowanie w Unii Europejskiej. W ten sposób Stany Zjednoczone będą borykały się z opłatami za patenty a my nie. Niektórzy prorokują, że Europa (podobnie jak Azja i Afryka) będzie migrować w stronę Linuxa i OpenSource. Nie wiem ile czasu na to będzie potrzeba, ale tak już się dzieje. Wystarczy poczytać sobie "newsy" na serwisach www.linux.pl, www.asseq.com lub podobnych....

28. Wpadka z QCAD-em.

Dzień dobry Panie Wojciechu! Ja znowu męczę programy cad. Poprzedni o którym pisałam A9... był okrojoną wersją IntelliCAD-a, teraz zainteresował mnie QCAD. Program ten zamieścił Pan na płycie FreeCD ale niestety nie sprawdzając licencji gdyż jest to demo działające przez 10 min (mała skucha). Być może był to program darmowy ale w wersji 2 zmienił się, rozwinął, nadaje się do pracy lecz to poprzednik czyli 1.5 jest prawdopodobnie free. 1.5 jest okrojony, mniej wygodny ale działa. Wersja 2 po rozpakowaniu i uruchomieniu biało na czarnym ma dopisek DEMO !!! Owszem podobno rozwija się ten projekt w Linuxie ale w Windows to są jednak niemałe pieniądze ok. 400-500 zł. Za podobne pieniądze Intelli znowu wygrywa. Nie jestem jego sprzedawcą ale jedynie on za małe pieniądze zbliża się do AutoCAD-a wzorca programów do kreślenia (Chodź bardzo chętnie bym używał Solid Works lub czegoś podobnego tylko trochę braknie mi czasu)...

Waldemar Milewski

Witam! Faktycznie z tym QCAD-em to "skucha". Wynika to z faktu, że licencja programu dla systemu Windows uległa zmianie, a ja tego nie zauważyłem podczas aktualizacji wersji. Na wielu serwisach internetowych można przeczytać, że QCAD jest darmową alternatywą dla komercyjnych programów tego typu: z tym, że dotyczy to jedynie systemu Linux. Wersja na Windowsa była początkowo darmowa (wtedy to właśnie ten program testowałem), ale sytuacja się zmieniła. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi - w nowej wersji płyty (FreeCD 3.0) już tego programu nie będzie. Szkoda, że nie ma porządnych programów CAD na licencjach OpenSource (a może o nich nie wiem)...

29. Link do FreeCD.

Witam! Link podany do ściągnięcia obrazu plyty FreeCd jest nieaktualny, czy może Pan podać aktualny link? Z góry dziękuję za odpowiedz....

Marcin Pluciński

Witam! Na razie nie ma możliwości pobrania obrazu płyty. Wynika to z faktu, że na mojej uczelni konta na strony www są zbyt małe, a nikt nie był zainteresowany moim pomysłem (pytałem administratorów sieci). Przez jakiś czas korzystałem z uprzejmości pana Stana Żurka z Wielkiej Brytanii - użyczył mi swój serwer FTP - ale z pewnych względów musieliśmy ten serwer zamknąć. Obecnie pertraktuję z serwisem www.asseq.com - mam nadzieję, że w najbliższym czasie obraz FreeCD będzie dostępny. Rozwój sytuacji najlepiej śledzić na stronie moskit.uwm.edu.pl/~wojsob....

30. Propozycje programów do projektu FreeCD.

Na płycie FreeCD brakuje świetnego programu gvim, takiego notatnika o potężnych możliwościach, jest tam także możliwość podświetlenia składni języków programowania (na licencji GNU): można pobrać ze strony: http://www.vim.org/download.php#pc lub bezpośrednio: http://ftp6.us.freebsd.org/pub/vim/pc/gvim63.exe

MD5summer - szeroko stosowana aplikacja do tworzenia sum kontrolnych plików lub do ich sprawdzania np. weryfikacja poprawności ściągnięcia obrazu płyty z sieci. Znajduje się na stronie: http://www.md5summer.org/ Przydałby się także jakiś program do tworzenia menu płyty CD.

Polecam też strony: http://skrodzewicz.republika.pl/NO-CASH.htm i www.dobreprogramy.pl :-) Życzę powodzenia w pracy nad projektem, ponieważ pomysł jest trafiony i wart dalszego rozwijania. Trzymam kciuki..

Bartłomiej Gimpel

Dziękuję za uznanie - miło jest dostawać takie listy. Zapoznam się z Pana propozycjami i być może coś dodam do mojego projektu...

31. UFO.

hej! mógłbyś mi przesłać linka do Free UFO EN? bo szukałem wszędzie i nie mogłem znaleźć tego programu:/ z góry dzięki ;]

kaim123

Witam! Sprawdziłem w swoich notatkach i niestety też nie mam linku do tego programu. Przykro mi, musi Pan dalej szukać. W razie czego mogę wysłać Panu ten program. Pozdrawiam z Olsztyna...

32. Kolejny raz problem z Hugo.

Witam pana bardzo serdecznie. Jestem nauczycielem informatyki w szkole ponadgimnazjalnej w Wejherowie. Wreszcie znalazłem bardzo sympatyczne środowisko programistyczne Hugo, ale niestety nie mogę w żadnym z dostępnych kompilatorów uruchomić napisanych wcześniej programów. Może robię coś źle w czasie instalacji lub nie robię czegoś wcale, może czegoś nie ustawiłem? Będę wdzięczny za pomoc...

Wojciech Westa

Witam! Dziękuję za zainteresowanie programem. Prawdopodobnie nie skonfigurował Pan zmiennych środowiskowych. W opcjach języka należy kliknąć klawisz "Modyfikuj Autoexec" na zakładce wybranego kompilatora (polecam Free Pascal). Czasami może się zdarzyć, że w systemie nie ma już miejsca na nową zmienną środowiskową, wówczas należy poskracać ścieżki lub zrezygnować z jakiegoś kompilatora. Zazwyczaj jednak można dodać zmienne dla wszystkich trzech kompilatorów i powinny one bez problemu działać (po restarcie). Problem jest również opisany na mojej stronie http://moskit.uwm.edu.pl/~wojsob/ w dziale Listy (List 24 lub 23). Powinno wystarczyć, ale gdyby były problemy to proszę śmiało pisać. Pozdrawiam...

33. Propozycja programu do projektu FreeCD.

Witam! Bardzo spodobała mi się prowadzony przez Pana projekt FreeCD. Chciałbym zaproponować Panu jeszcze jeden program do działu Grafika->Obróbka grafiki. Nazywa się Inkscape i można go znaleźć na stronie www.inkscape.org. Program służy, tak jak Sodipodi, do tworzenia grafiki wektorowej, ale ma od niego większe możliwości. Po dołączeniu programu potrace (potrace.sourceforge.net) pozwala też na wektoryzację grafiki rastrowej (nie jestem pewien czy to się tak nazywa - chodzi o to że przerabia np. zdjęcie na grafię wektorową). Dostępny jest na licencji GNU pod linuxa i windows. Może moja propozycja Pana zainteresuje. Pozdrawiam...

Lucjan Żeńczuk

WItam! Dzięuję za informację - program Inscape jest mi już znany z opisów. Zastanawiałem się czy go dodać do projektu. Chyba tak zrobię, bo programy takie jak SodiPodi czy Pixia od dawna się nie rozwijają (brak jest nowych wersji). Inscape jest bardziej obiecujący. Pozdrawiam z Olsztyna..

34. Program do...

hej, jaki jest najlepszy programik do redukcji szumu w filmikach zrobionych aparatem cyfrowym? odpisz jak najszybciej dobrze by było gdyby był to program w polskiej wersji językowej...

Violetta Windak

Hej! Nie wiem, nie zajmuję się takimi rzeczami....

35. MS-DOS i zamykanie okien.

Sz.P. Po skompilowaniu i uruchomieniu programu (polecenie uruchom) nie mogę obejrzeć efektów, bo po zakończeniu programu od razu zamyka się okno z trybem MS DOS. Proszę o radę jak zrobić, by okno to się nie zamykało automatycznie. Z poważaniem...

Jacek Bukowiec

Witam! Wystarczy jak na końcu każdego programu doda Pan pustą instrukcję read, np:

program test
print *, 'Witaj!'
read(*,*)
end

Linijka ta powoduje czekanie programu na jakąś zmienną - inaczej mówiąc, okno się nie zamknie dopóki nie naciśnie Pan klawisza ENTER.

Poza tym możne Pan przetestować opcję "Dodaj pauzę", znajdującą się w menu "Opcje języka". Działanie tej opcji zależnie jest niestety od systemu operacyjnego i w nowszych Windowsach nie działa (na co już nie mam wpływu). Pozdrawiam z Olsztyna,...

36. Błąd w Edi.

Witam !!! Pobrałem panski prgram edi jak mogę go zarejestrować bo na stronie http://moskit.uwm.edu.pl/~wojsob/index.html nie za bardzo jest to jasno podane lub juz poźno i nie widze :-)
jak po napisaniu programu w fortranie g77 mogę go skompilować nie za bardzo wiem
przyciskiem F9 wyskakuje że nie jest rozpoznawalne jako polecenie ....
jestem poczatkujacym użytkownikiem pakietu potrzebna mi jest umiejetność poslugiwania sie nie tylko na zajeciach ale i przydatny bedzie (g77) do pracy magisterskiej :-)
Za odpowiedz z góry dziekuję Pozdrawiam Michał Ż

Michał Żurek

Witam!

  1. Rejestracja jest na mojej stronie w dziale Dydaktyka
  2. Kursu w PDF nie musi Pan już rejestrować.
  3. Do kompilacji trzeba ustawić zmienną PATH w systemie - np. przez plik autoexec.bat (Edi - Ustawienia - Autoexec modyfikacja...) razie czego proszę poszukać tematu na mojej stronie w dziale Listy
  4. Nie dostałem od Pana informacji potrzebnych do rejestracji - bardzo proszę o zarejestrowanie się

Hmm Dziwne ponieważ wpisywałem imię nazwisko gdzie studiuje itd ok powtorzę proces Już kompiluje ale nie uruchamia Czy po kompilacji okno ma zniknać i wtedy f10 uruchamia program ??

Witam!

1. Aby okno się zamykało należy dodać na końcu pustą instrukcję read, np

PROGRAM nazwa
...
READ(*,*)
END

2. Faktycznie - dzięki Panu znalazłem błąd w programie: dziękuję. Już poprawiam i wgrywam na moją stronę pod nazwą Edi 1.2.1.

Pozdrawiam...

Musze pana zmartwić gdyż po zainstalowaniu edi 1.2.1 nie kompiluje i wywala bład: Nazwa 'nazwa programu' nie jest rozpoznawana jako polecenie wewnetrzne lub zewnętrzne.... Hmmm juz sam nie wiem co jest grane :-( :-( ;-( jeżeli będą jeszcze jakieś newsy proszę o kontakt ...

OK - od początku:

1. Edi jest pisany pod WindowsXP i tam powinien działać
2. Trzeba ustawić zmienną PATH (rys. 01)
3. Żeby zobaczyć czy system rozumie polecenie kompilacji w oknie konsoli proszę wpisać g77 - powinno być jak na rys. 02. Jeżeli jest inaczej to coś nie tak jest ze zmienną PATH
4. Trzeba ustawić opcje kompilacji - domyślne są dobre, chyba że Pan coś przestawił (rys. 03)
5. Wybierzmy plik assign.for z katalogu Dane i skompilujmy (rys. 04)
6. Ważne jest to co wyświetla się w okienku poleceń (rys. 05) - powinno być tak jak na rysunku
To samo powinno być w pliku k.bat w katalogu ..Edi\Dane:

g77 Assign.for -a -o Assign.exe
Pause

7. Uruchamiamy program (rys 06)
8. Zobaczmy co jest w katalogu Dane (rys 07)
9. Jeżeli jest tak jak na obrazkach to powinno działać

Witam !!! Prześledzilem krok po kroku pana instrukcje i już wiem ze zmienna path u mnie była zdefiniowana poprawnie ( lecz nie od pierwszych znaków ) i tu cały problem reszta ok. Jeszcze raz dziekuję za pomoc i cierpliwość...

37. Multi Flower 2D - jak zacząć?

Mam prośbę nie wiem jak uruchomić program Multi Flower 2D. Czy by pan był uprzejmy przesłać gotowy przykładowy programik...

Tomasz Marciniak

Witam!

1. Proszę się zarejestrować.

2. Proszę ściągnąć i zainstalować program Multi Flower 2D

3. Proszę ściągnąć jakiś przykład (powiedzmy przyklad-hopf.exe) i rozpakować go w tym katalogu, w którym jest Flower (domyślnie C:\Program Files\Flower2D) - powinien się pojawić katalog oraz plik projektu o takiej samej nazwie

(UWAGA: położenie katalogu i pliku jest bardzo ważne!)

4. Proszę uruchomić program i wskazać plik projektu

5. Proszę nacisnąć spację - pojawi się historia iteracji

6. Proszę uruchomić postprocesor

7. Proszę dopasować sobie okna czyli wcisnąć F2 i wybrać dopasuj (rys. 1)

8. Proszę wcisnąć F3 - okna powinny się ładnie dopasować do wielkości ekranu

9. Proszę wybrać sobie to co chce Pan wyświetlić - powinno wyglądać jak na rys. 2.

(UWAGA: przy wizualizacji wektorów można używać różnych klawiszy z menu numerycznego)

10. Pozdrawiam z Olsztyna ...

Przepraszam ze zawracam głowę. Ale znalazłem pana stronę w Internecie i bardzo mnie zaciekawiła dokładniej chodzi o program Multi Flower. Mam taką prośbę co jest potrzebne by pokazać przepływ tak jak na rysunku. Chodzi mi o pokazanie opływu powietrza przez przeszkodę. Innych parametrów jak predkość i temperatura.. Chciałbym coś zasymulować podobnego jak przez spreżarkę osiową silnika.

Czy mógłby Pan mi pomóc.Ważne i pilne. Nie wiem co dokładnie można robić w tym programie, ale jak go zobaczyłem wiedziałem że to będzie dobre.

Witam! Czy wykonał Pan wszystkie punkty, o których pisałem poprzednio? Udało się Panu uruchomić przykład? Jeśli tak to może się Pan zapoznać z możliwościami programu. Poza tym w katalogu programu znajduje się opis w PDF-ie. Jest on nieco nieaktualny (od czasu napisania tekstu przerobiłem program zarządzający pakietem) ale w zasadniczych punktach się zgadza. Jeżeli ma Pan doświadczenie w obsłudze komputera i ogólne pojęcie o modelowaniu numerycznym nie powinno być problemu z opanowaniem obsługi. Co do modelowania opływów to Multi Flower 2D świetnie się do tego nadaje. Ciekawi mnie skąd Pan jest i czym się Pan zajmuje. W razie czego chętnie podejmę współpracę na jakichś sensownych zasadach...

38. Dane osobowe a rejestracja.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych publikacja mojego imienia i nazwiska bez mojej zgody jest nielegalna!!! Jeśli nie wyrażam zgody, to jak mam się zarejestrować??

xxx

Skoro nie akceptuje Pan zasad licencji to nie może Pan legalnie użytkować mojego programu...

39. Propozycje do FreeCD...

Witam po długiej przerwie, znowu FreeCD jest do pobrania - brawo.

Od kiedy gra mosty jest darmowa, o ile wiem zamieszczony program to free-demo z ograniczeniem do 15 plansz. Chyba dalej pan dokładnie nie sprawdza licencji

Mam lepszą ciekawostkę - również funkcjonalne demo: Darmowy program Rama 3D w wersji 6.2 dla Windows. Darmowy egzemplarz programu Rama3D jest dedykowany głównie do studentów i uczniów szkół technicznych. Ma wszystkie możliwości modelowe programu komercyjnego (statyka i dynamika, liniowe i nieliniowe modele) z następującymi ograniczeniami: model może mieć do 33 węzłów, w programie nie ma modułów wymiarowania. W obecnej wersji moduł MOMBEZ obliczający parametry przekrojowe ma PEŁNE MOŻLIWOŚCI programu komercyjnego. Aby pobrać wersję darmową programu Rama3D, należy plik Darmo_rama3d.exe zapisać na własnym dysku w dowolnym folderze (dobrze założyć w tym celu nowy folder), następnie należy uruchomić Darmo_rama3d.exe. Jako miejsce rozpakowania można podać bieżący folder. Po rozpakowaniu należy przeprowadzić instalację programu uruchamiając plik InstalujABC.exe. W czasie instalacji można zmienić folder (katalog) docelowy programu oraz folder roboczy. Program uruchamia się ikoną z pulpitu. Program jest w pełni samowystarczalny, nie wprowadza żadnych zmian do ustawień systemu Windows i nie dodaje żadnych plików do katalogów systemowych. Można go w każdej chwili usunąć z komputera. Po instalacji w folderze ..\Przyklady znajdą się przykładowe zadania, które warto przeanalizować. Program posiada suflera, który wyjaśnia możliwości i zasady działania kolejnych kroków. Ponadto można kupić książkę z opisem programu w cenie 50,- zł....

[Inne propozycje:]

  1. avast! 4.6.652 Home PL
  2. freeCommander 2004.03
  3. Partition Resizer 1.3.4
  4. ZoneAlarm 5.5.094.000
  5. Paint.NET Full 2.0

Waldemar Milewski

Witam! Cieszę się, że śledzi Pan rozwój mojego projektu FreeCD. Jak Pan widzi cały czas go zmieniam i uaktualniam.

Co do Pana uwag:

Dziękuję za propozycje programów. Każda uwaga jest dla mnie cenna. Ostatnio zauważyem, że mój projekt zaczyna być doceniany. Na serwisie www.asseq.pl zajmuje wysoką pozycję w rankingu pobrań a w sieci znalazłem już kilka stron opisujących mój projekt i kierujących na stronę domową. Takie listy dają mi satysfakcję i motywację do dalszej pracy. Cieszę się, że pomysł się podoba. Pozdrawiam z Olsztyna...

40. Reklama

Witam Panie Wojciechu. Znając Pana zainteresowania oprogramowania (dane ze Pana strony) przesyłam Panu garść informacji o oprogramowaniu v-Phone. Zwracam się z prośbą zamieszczenia linku lub bannera na Pana stronie....

Joanna

No cóż... Owszem popieram i propaguję "Wolne Oprogramowanie" ale nie zajmuję się reklamą firm komercyjnych. Dlatego też nie mogę spełnić Pani prośby.

41. Materiały do pracy doktorskiej...

Witam, Nazywam się Krieser Witold. Jestem studentem zaocznych studiów dr z zakresu informatyki - jednak z mojej pracy będę się zajmował przepływomierzami. Szukając w Internecie informacji o przepływomierzach znalazłem się na Pana stronie z czego się bardzi cieszę. Zamierzam się zarejestrowac u Pana by być uzytkowniem programu Multi FLower bo z tego co zdążyłem poczytać funkcjonalnie jest on podobny do tych drogich komercyjnych. Zwracam się do Pana z zapytaniem czy ma Pan może jakieś materiały w postaci elektronicznej na temat przepływomierzy, modelowanie przepływów, modelowanie przepływomeirzy, analizy własciwości metrologicznych itp oraz bardzo zainteresowały mnie infomracje o kawitacji. Może jest możliwość otrzymania (może być odpłatnie) prace dyplomowe na ten temat. Może jest możliwośc otrzymania od Pana Pana pracy doktorskiej. Oczywiście wszelekie te materiały na własny użytek. Bardzo proszę o odpowiedź i mam nadzieje, że w razie jakiś pytań i problemów mógłbym do Pan doktora napisać.

Krieser Witold

Witam! Co do Pana pytań:

  1. O przepływomierzach raczej nic nie mam.
  2. O modelowaniu numerycznym mam trochę materiałów, ale nie wiem co Pana konkretnie interesuje, bo zagadnienie jest dość szerokie.
  3. Multi Flower 2D jest programem bardzo prostym i wiele mu brakuje do Fluenta, czy innych komercyjnych programów tego typu.
  4. Mam trochę materiałów o kawitacji.
  5. Kilku moich studentów zajmowało się kawitacją oraz modelowaniem numerycznym - jest w nich sporo informacji z tych zakresów.
  6. Istnieje możliwość wglądu w prace i materiały, ale raczej na miejscu - zapraszam do Olsztyna.
  7. Chętnie podzielę się swoją wiedzą, oprogramowaniem i materiałami - nie ma z tym problemu o ile tylko będę dysponował czasem.

Pozdrawiam z Olsztyna...

42. Propozycje do FreeCD.

Witaj! Natknąłem się na Twój projekcik i mam parę propozycji:

[Szukasz]

[Propozycje]

Kokos

Witaj! Dzięki za zainteresowanie. Część z tych programów jest już na płycie, części nie zamieszczam ze względu na licencje (wolę GPL niż Freeware). Staram się też nie zamieszczać zbyt wielu programów do robienia tych samych rzeczy. Najbardziej zainteresowała mnie informacja o programie burnatonce - obejrzę go sobie i przetestuję. Nie wykluczam dodania go do płyty. Teraz największym moim problemem jest nie tyle zawartość płyty FreeCD co serwer FTP do jej umieszczenia. Cały czas mam z tym problemy. Jakbyś coś wiedział daj znać...

Pozdrawiam z Olsztyna...

43. Licencja na FreeCD...

Witaj, ogladam Twój projekt FreeCD, dobry pomysł. Miło, że i w Polsce to się dzieje. Jednak mam pewną uwagę. Dlaczego dla swojego CD nie używasz wolnej licencji? Twoja licencja (http://moskit.uwm.edu.pl/~wojsob/freecd/licencja.html)? Punkty

# nie wolno pobierać opłat za dystrybucję płyty FreeCD.
# nie wolno zmieniać zawartości płyty bez zgody autora.

łamią zasady wolności (patrz http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.pl.html). Myśle, że taki CD musi być rozpowszechniany na zasadach woldego opragramowania.

Życze powodzenia...

Jaro

Dziękuję bardzo za zainteresowanie i list. Definiując taką licencję chodziło mi o to, żeby opracowany przeze mnie zbiór programów był całkowicie darmowy. Gdyby nie to pewnie zaraz by się zaczął handel na Allegro albo innych podobnych serwisach (nie takie rzeczy się sprzedaje). A ja uważam, że jak ma być darmo to niech tak będzie.

Poza tym co za problem zrobić własną wersję takiej płyty? Pewnym problemem może być program zarządzający (nie jest on niezbędny), ale nawet początkujący programista może coś takiego w kilka dni napisać - mnie w Delphi zajęło to jeden wieczór. Poza tym widziałem gdzieś w sieci programy do robienia menu na płytach CD. Można też to zrobić jako strona w HTML.

Innym powodem takiej licencji jest to, że nie chciał bym udostępniać "źródeł" moich prezentacji o "Wolnym Oprogramowaniu".

Być może z czasem zmienię co do tego zdanie - myślałem już o "wolnej" licencji ale muszę dokładnie zapoznać się ze wszystkimi jej aspektami, bo nigdy jeszcze czegoś takiego nie robiłem. Nie wiem np czy mogę użyć otwartej licencji jeżeli część oprogramowania jest tylko Freeware albo wręcz Personal.

Pozdrawiam z Olsztyna...

44. Windows LiveCD...

Cześć. Jak już tak się bawić to może jeszcze windozę ominąć (bo linuxy to dla napaleńców) i odpalać to wszystko z Bartpe? Niestety nie udaje mi się zrobić takiej płytki (oprócz typowych programów do reanimacji windozy). Może będziesz umiał? Jeśli tak to łopatologiczny opis dodać i wtedy stronka będzie miała DUŻE WZIĘCIE bo nic praktycznie po polsku niema (tylko krótki opis ns CDRINFO), a ludzie zasysają z netu gotowce. Z poważaniem...

rybi

Witam! Mimo, że jest to dość ciekaway pomysł, nie jest on zgody z projektem FreeCD - przecież do utworzenia Windows LiveCD potrzebna jest legalna jego kopia! Nie mogę więc dystrybuować takiej płytki - można ją zrobić jedynie na własne potrzeby. Kiedyś próbowałem tego BartPe - niestety nie udało mi się utworzyć płyty (146 errors). Odpuściłem sobie tą sprawę. A płyt narzędziowych (pomijając wersje LiveCD linuxa) jest dużo, np. UBCD czy EBCD.

Pozdrawiam z Olsztyna...


góra strony



www.moskit.uwm.edu.pl/~wojsob/